GN 42/2020 Archiwum

Identyfikacja na szlaku przejdź do galerii

Każda grupa ma inny kolor, zawołanie, flagi i śpiewy. A mimo to tworzą jedność. Ot, taki Kościół w miniaturze.

Kolumna marszowa pielgrzymki jest rozśpiewana i bardzo kolorowa. Każda z grup wymyśla bowiem swoje własne zawołania i przyśpiewki. Wiążą się one np. z patronem grupy ( "szóstka" - "Janek, Janek B., Janek Bosko, ole!") czy też powstają w trakcie danej pielgrzymki. Oto przykład pochodzący z twórczości grupy n 5, która idzie w pielgrzymce już od 24 lipca. Słowa są autorstwa pątników, zaś melodia została zaczerpnięta z popularnej przed kilkoma laty czeskiej piosenki kabaretowej "Jozin z Bazin":

Jeżeli chodzi o oprawę wizualną, to podstawą są kolory przydzielone poszczególnym grupom. Od kilku lat grupy posiadają flagi.

- Ich pojawienie się było związane z pielgrzymką dominikańską, która przez kilka lat wchodziła na Jasną Górę tego samego dnia co my. Oni mieli takie flagi i bardzo mi się spodobał ich pomysł. Pierwsze flagi pojawiły się w rocznicę bitwy pod Grunwaldem w 2010 roku. Były to flagi-sztandary z wizerunkiem dwóch apostołów - śś. Piotra i Pawła, które przez wiele lat były niejako symbolem naszej diecezji. W tym roku mamy nowe sztandary, już z obowiązującym od 29 czerwca tego roku herbem naszej diecezji. Po pierwsze - to ładnie wygląda, po drugie - pozwala wiernym opatrzyć się z tym herbem - mówi ks. dr Mariusz Majewski, przewodnik XXI Pieszej Pielgrzymki Legnickiej.

Panuje też moda na identyfikację kolorystyczną poprzez koszulki, chusty czy czapeczki. Czapki ma "jedynka", żółte chusty pielgrzymki ze znakiem "szósteczki", a koszulki "trójka" i "piątka".

« 1 »
Podniosę flagę, wysoko, wysoko...

WIARA.PL DODANE 05.08.2013 AKTUALIZACJA 05.08.2013

Podniosę flagę, wysoko, wysoko...

oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pobieranie... Pobieranie...