Aby pielgrzym mógł jak najlepiej przeżyć wielodniowe ,,Rekolekcje w drodze”, powinien zaakceptować i przestrzegać garści zasad pielgrzymkowego regulaminu.
1. Pielgrzymka jest wyłącznie aktem religijno – pokutnym: ,,Rekolekcjami w Drodze”. Każdy kto w niej uczestniczy:
a) bierze udział codziennej Mszy Świętej, nabożeństwach, konferencjach itp.;
b) nie będzie palił tytoniu i pił alkoholu;
c) będzie przestrzegał zaleceń księży przewodników i służby pielgrzymkowych;
d) podporządkuje się dyscyplinie i zasadzie milczenia;
e) podczas trasy nie używa telefonów komórkowych (za wyjątkiem Organizatorów).
2. Trzeba z góry nastawić się na: zmęczenie, niepogodę, upał, niewygody, skromne jedzenie, brak odpowiednich warunków sanitarnych, różne dolegliwości fizyczne. Może się też zdarzyć, że z wielu różnych względów zmuszony będziesz podjąć decyzję przerwania pielgrzymki i powrotu do domu (zdrowie, sytuacja rodzinna itd.); potraktuj to wtedy jako wolę Bożą i pamiętaj, że taka decyzja nie jest grzechem!
3. Idziemy do Matki razem – jako wspólnota, rodzina pielgrzymkowa – to wiele znaczy! To nie tylko uświęcona tradycja zwrotu: ,,Bracie, Siostro” w stosunku do wszystkich uczestników pielgrzymki, ale to jeszcze bardziej troska o klimat, jaki tworzymy wokół siebie: życzliwość, ogromna kultura bycia, wrażliwość na potrzeby innych, zwłaszcza starszych, wykorzystanie wszelkich posiadanych talentów i możliwości (np.: muzycznych, medycznych, technicznych); włączanie się w służby i dyżury (noszenie tub, bagaży) dla dobra grupy czy całej pielgrzymki.
4. Obowiązuje strój praktyczny, wygodny i skromny (zasłonięte ramiona i kolana). Ponadto w małym plecaku należy mieć z sobą: nakrycie głowy, książeczkę do nabożeństwa, różaniec, płaszcz przeciwdeszczowy, coś do jedzenia i picia na cały dzień, środki opatrunkowe, leki osobiste i dokumenty.
5. Nocleg przewiduje się przede wszystkim w namiotach. Zakazuje się wspólnego nocowania kobiet i mężczyzn w jednym pomieszczeniu. Obowiązuje cisza nocna po godzinie 22:00. Zechciej też zwrócić ogromną uwagę na korzystanie z wody, zwłaszcza w gospodarstwach wiejskich. Ograniczyć do minimum swoje potrzeby w tym względzie. Mycie winno odbywać się w miejscach wskazanych przez gospodarzy. Prosimy zabrać plastikowe miski.
6. Absolutnie nie wolno używać ognia – zwłaszcza, że w sierpniu przypada okres żniw i gromadzenia zbiorów.
7. Wdzięczność – to najpiękniejszy wymiar człowieczeństwa. Wdrażać ją będziemy podczas całej drogi wobec Pana Boga i Jego Matki, ale na pielgrzymim szlaku trzeba ją okazywać wobec wszystkich spotkanych ludzi za każdy nawet najmniejszy gest dobroci. Przecież nic się nam nie należy! Naucz się za wszystko dwa razy podziękować.
8. Znaczek pielgrzymkowy (identyfikator) nosimy przypięty na widocznym miejscu, gdyż jest on widzialną oznaką uczestnictwa w pielgrzymce; książeczkę pielgrzyma okazujemy na żądanie organizatorów pielgrzymki.
9. Należy zaopatrzyć się w trwałe i kaloryczne produkty spożywcze (konserwy). Organizatorzy zapewniają możliwość zakupienia na trasie chleba.
10. Gdybyś stracił siły, poczuł się słabo lub otarł nogi podczas marszu, powiedz o tym najpierw komuś, kto idzie obok Ciebie i poproś o pomoc! W razie potrzeby zejdź ze swoim opiekunem na prawą stronę drogi i przywołaj pielęgniarkę lub lekarza. Jednak w miarę możliwości postaraj się skorzystać z pomocy Służby Zdrowia na postoju, najlepiej po dotarciu na nocleg. Punkty pomocy medycznej są zorganizowane w każdej grupie.
11. Obowiązuje kategoryczny zakaz kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych, jak np.: baseny, rzeki, stawy itp.
12. Pielgrzymka nie zapewnia transportu żadnemu pielgrzymowi z jednego noclegu na drugi, ani do miejsc zbiorowego zakwaterowania.
13. Bez zgodny księdza przewodnika nie będzie oddalał się od grupy, a zwłaszcza nie przejeżdża do miejscowości noclegu przed przyjściem pielgrzymki. Jeżeli jednak z różnych przyczyn znalazł się wcześniej w miejscowości noclegu (np. za zgodą lekarza), to bez pozwolenia Kwatermistrzów nie opuszcza pola namiotowego, aż do przyjścia pielgrzymki.
14. Załatwienie noclegów na własną rękę, rezerwacja miejsc do mycia, a także rozbijanie namiotów przed przyjściem pielgrzymki do miejscowości noclegu jest zabronione!
15. Dysponowaniem miejsc noclegowych na tzw. „pace samochodowej” lub w namiotach zbiorowych, zajmuje się Kwatermistrz Grupowy, który w tej kwestii podlega ks. Przewodnikowi danej grupy.