Nowy numer 08/2024 Archiwum

W służbie pielgrzymom

Widzimy ich, raz po raz: przemykających porządkowych, kwatermistrzów, medyków. Kim są? Gdzie biegną? Na służbę.

Mimo, że częściej jeżdżą samochodami niż chodzą na piechotę, ich wkład we właściwe funkcjonowanie organizmu pod nazwa pielgrzymka jest nie do przecenienia. Służby to również pielgrzymi, tworzący tzw. grupę 0.

Tylko ich sposób pielgrzymowania różni się nieco od pozostałych grup. Służby pielgrzymkowe tworzą ochotnicy, rezygnując przy tym z normalnego pielgrzymowania. Służba porządkowa zajmuje się planowaniem i zabezpieczeniem trasy pielgrzymki.

Do jej zadań należy należą m. in.: wcześniejszy objazd trasy, kierowanie ruchem podczas przemarszu, dbanie o to, aby pielgrzymi przestrzegali regulaminu i zasad bezpieczeństwa. Porządkowych dzielą się na dwie grupy: tzw. bocznych (wyznaczanych przez księży przewodników), oraz tych, którzy są powoływani przez głównego porządkowego.

Wszyscy porządkowi mają za sobą wymagane prawem szkolenie. W ramach służb pracują także medycy, odpowiedzialni za liturgię, kwatermistrzowie, radiotechnicy, sanepid, osoby od informacji, kierowcy, bagażowi i sekretariat pielgrzymki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy