Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Jutro rusza "piąteczka"!

Do pokonania mają prawie 100 km więcej niż pielgrzymi ruszający z Legnicy.

W środę, 24 lipca rusza Piesza Pielgrzymka Legnicka. Co prawda, główny nurt wystartuje dopiero w poniedziałek 29 lipca, jednak już jutro na szlak wejdzie grupa nr 5. Pielgrzymi z "piąteczki" mają do pokonania przeszło 100 km więcej niż ci, którzy ruszą z Legnicy. Przewodnikiem grupy jest ks. Tomasz Metelica, wikariusz par. pw. św. Józefa w Olszynie.

Grupa obejmuje swoim obszarem dekanaty: Bogatynia, Zgorzelec, Węgliniec, Lubań, Leśna, Lwówek Śląski oraz Gryfów Śląski. Jest to więc, patrząc na obszar, największa grupa legnickiej pielgrzymki.

Mszę świętą na rozpoczęcie pielgrzymowania zaplanowano na godz. 7.30 w kościele pw. św. Jadwigi w Zgorzelcu. Wymarsz przewidziano na godz. 9.00. Cała trasa do Legnicy, wiąże się bardzo mocno nie tylko z Maryją, ale przede wszystkim z jej wielką czcicielką - św. Jadwigą. Tak jeżeli chodzi o wymarsz, nocleg w Lubaniu czy wizytę w Nowogrodźcu, który tak wiele zawdzięcza świętej księżnej. A to przecież św. Jadwiga Śląska, patronka m.in. pojednania polsko-niemieckiego, jest patronką grupy nr 5 Pieszej Pielgrzymki Legnickiej.

Tegoroczna trasa odbiega nieco od tych, którymi "piąteczka" chodziła w poprzednich latach.

- Trasa zmieniła się już na dojściu do Lubania. Następnie z Lubania nie idziemy do Lwówka Śląskiego, lecz do Nowogrodźca, a następnie łącząc się w Bolesławcu z tamtejsza "trójeczką", dochodzimy do Chojnowa i w końcu Legnicy. Zasadnicza zmiana polega na tym, że nie idziemy już lasami, lecz będziemy szli tak, aby widzieli nas ludzie. Chcemy być świadectwem, chcemy dawać świadectwo naszą modlitwą, śpiewem, pielgrzymowaniem. W ten sposób po pierwsze będziemy ewangelizować a po drugie realizować hasło tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Legnickiej, które brzmi "Wiarą świat posolić" - tłumaczy ks. Tomasz Metelica, przewodnik grupy.

Oto trasa ze Zgorzelca do Legnicy, wraz z tematami poszczególnych dni:

24.07.2013 – Dzień I„Droga miłości świętej Jadwigi” – Zgorzelec – Lubań (27,6 km)

Msza św. – parafia św. Jadwigi Śląskiej w Zgorzelcu – godz. 7.30

Nabożeństwo z Apelem Jasnogórskim – parafia św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu –  godz. 20.30

Postoje: Studnica, Rudzica, Wesołówka.

25.07.2013 – Dzień II „Droga wiary świętych Piotra i Pawła” - Lubań – Nowogrodziec (13,4 km)

Msza św. – parafia św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu – godz. 9.00

Nabożeństwo z Apelem Jasnogórskim – parafia św. Piotra i Pawła w Nowogrodźcu – godz. 20.30

Postój: Radogoszcz.

26.07.2013 – Dzień III„Droga ufności Maryi” – Nowogrodziec – Bolesławiec (19,4 km)

Msza św. – Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP w Bolesławcu – godz. 15.30

Nabożeństwo z Apelem Jasnogórskim – parafia św. Chrystusa Króla w Bolesławcu – godz. 20.30

Postoje: Ocice, Bożejowice, Bolesławiec - par. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja.

Od Bolesławca "piąteczka" będzie pielgrzymować razem z grupą z tego miasta, czyli pielgrzymkową "trójeczką". 27 lipca dojdą razem do Chojnowa, a 28 lipca zawitają do Legnicy.

« 1 »
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pobieranie...