Nowy numer 08/2024 Archiwum

Skauci tworzą nowe zastępy

Chcecie, żeby wasze dzieci wstąpiły do katolickiego harcerstwa? W sobotę jest spotkanie dla osób, które mają właśnie takie pragnienia!

W najbliższą sobotę tj. 12 września o godzinie 12.00 w sanktuarium św. Jacka w Legnicy rozpocznie się Eucharystia z udziałem harcerzy Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza. Dla harcerzy i harcerek już należących do środowiska legnickiego, będzie to spotkanie rozpoczynające rok harcerski. Na liturgię oraz spotkanie po niej są jednak zaproszeni wszyscy ci, którzy chcieliby założyć gromadę albo zastęp w swojej miejscowości bądź parafii.

Osobą odpowiedzialną za tworzenie nowych grup katolickiego harcerstwa na naszym terenie jest Piotr Kopyto. Jak tłumaczy, skauting jest naturalną formą wsparcia dla rodzin w wychowywaniu dzieci.

- Skauting jest narzędziem dla rodzin. My całą naszą ideą, formacją, działaniami służymy rodzinie. Współdziałamy z rodzicami w katolickim wychowaniu ich dzieci. Formujemy ich wewnętrznie i zewnętrznie. Sam mam wiele doświadczeń, gdy w drużynie miałem, mówiąc nieelegancko, chłopaka, który na początku miał dwie lewe ręce. Po trzech, czterech latach on potrafił pójść do prezydenta miasta i reprezentować skauting w tak godny sposób, że zyskał sobie szacunek wszystkich zebranych. Do dzisiaj czasami słyszę, że jeden czy drugi osiągnął pewne rzeczy, a kilka lat temu niewielu by na niego postawiło. Po drugie - dzisiaj dzieciom i młodzieży potrzeba dobrych wspólnot. Tutaj mają wszystko - wspólnotę, modlitwę, rozwój fizyczny. Oczywiście - to, o czym powiedziałem, jest naprawdę tylko drogą do tego, co jest najważniejsze - naszym celem jest droga do osiągnięcia osobistej świętości i w przyszłości spotkanie się z Jezusem w niebie. Nasza metoda wychowawcza działa w właśnie w takim duchu - mówi Piotr Kopyto.

Szczegółowe informacje o skautingu (zwłaszcza dla chłopców) na naszym terenie - Piotr Kopyto tel. 608 147 273; e-mail: piotr.jacek.kopyto@gmail.com.

Z kolei Krystyna Rutkowska można odpowiedzieć na pytania związane z skautingiem dziewcząt - tel. 605602484.

Wielokrotnie pisaliśmy o obozach katolickich harcerzy:

Zastęp jak pachnący chleb

Harcerze w lesie

Harcerze szli na Rzym!

Olszyna. Zawiszacy na wakacyjnym obozie

Istnieje też strona Skauci Europy w Legnicy - KLIKNIJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy