Bp Zbigniew Kiernikowski uniósł nad ołtarzem fragment tkanki serca ludzkiego. 2 lipca w sanktuarium św. Jacka odbyła się intronizacja relikwii cudu eucharystycznego.
Biskup Zbigniew Kiernikowski okazał wiernym relikwiarz, który po okadzeniu spoczął w specjalnie przygotowanym miejscu po lewej stronie ołtarza. Od dziś będzie obiektem adoracji wiernych z całego świata.
Uroczystości okazania relikwii rozpoczęła ekspiacja w katedrze legnickiej. Klęcząc przed Najświętszym Sakramentem, wierni zapełniający świątynię wysłuchali adoracji ordynariusza legnickiego, który dziękował Bogu za dar cudu eucharystycznego.
- Dziękujemy Ci, Panie, za znak. Nie czujemy się w jakikolwiek sposób wybrani z powodu naszych zasług czy wyimaginowanych dobroci. Lecz chcemy to przeżywać jako znak Twojej miłości, która stale nas przekonuje, że Ty jesteś jako Ten, który wydaje siebie, który jest w stanie agonii - mówił w katedrze bp Kiernikowski.
Po nabożeństwie ekspiacyjnym uformowano procesję, która skierowała się do położonego po drugiej stronie Kaczawy sanktuarium pw. św. Jacka. Tutaj odbyła się Msza św., której przewodniczył ordynariusz legnicki. Do koncelebry stanęli m.in. bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy legnicki, oraz bp Stefan Cichy, biskup senior.
25 grudnia 2013 r. podczas Mszy św. na podłogę świątyni upadła konsekrowana Hostia. Złożona do naczynia z wodą, po pewnym czasie ujawniła na swojej powierzchni brązowo-czerwone przebarwienia. Ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy powołał komisję, której zadaniem było obserwowanie zjawiska. W lutym 2014 r. z Hostii wyodrębniono fragment materii koloru czerwonego i złożono na korporale. Powołano specjalną komisję, której zlecono pobranie próbek i zlecenie stosownych badań kompetentnym instytucjom.
Zakład Medycyny Sądowej orzekł, że „(...) w obrazie histopatologicznym stwierdzono fragmenty tkankowe zawierające pofragmentowane części mięśnia poprzecznie prążkowanego. (...) Całość obrazu (...) jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego (...) ze zmianami, które »często towarzyszą agonii«. Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki”.
W styczniu tego roku bp Zbigniew Kiernikowski przedstawił całą sprawę w Kongregacji Nauki Wiary. W efekcie badan klinicznych i opinii watykańskiej kongregacji uznano, że wydarzenia te noszą znamiona cudu eucharystycznego.
„Mam nadzieję, że wszystko to posłuży pogłębieniu kultu Eucharystii i będzie owocowało wpływem na życie osób zbliżających się do tej Relikwii. Odczytujemy ten przedziwny Znak, jako szczególny wyraz życzliwości i miłości Pana Boga, który tak bardzo zniża się do człowieka” - napisał w kwietniu tego roku bp Zbigniew Kiernikowski. W dzisiejszej uroczystości wzięło udział kilkanaście tysięcy wiernych z całej Polski.
Czytaj także: