Nowy numer 28/2018 Archiwum

Chcą być dla nas kapłanami

Po dzisiejszym egzaminie już wiemy, ilu nowych kleryków pojawi się w naszym seminarium.

Będzie ich na nowym roku dokładnie 8. We wtorek 15 września część z nich pisała egzamin wstępny. Młodzi odpowiadali na pytania z zakresu m.in. Ewangelii wg św. Marka czy papieskiej adhortacji apostolskiej ojca świętego Franciszka „Evangelii Gaudium”, wybranych punktów z Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego, m.in. wyznania wiary, celebracji sakramentalnej Misterium Paschalnego, życia w Chrystusie czy modlitwy w życiu chrześcijańskim.

W mury seminaryjne dwóch kandydatów z Krzeszowa wprowadził tamtejszy wikariusz ks. Mateusz Rycek.

- Tak, emocje są duże tak dla nich, jak i dla mnie. Dla nich to jest to na pewno nowy etap w życiu. Dla mnie bo niedawno w moim domu rodzinnym wspominaliśmy, że właśnie w tym roku minęło 10 lat od mojego wyjścia z domu. Niby niedawno a jednak trochę czasu minęło. Zaczynam właśnie 5. rok bycia księdzem na parafii. Widać że Pan Bóg działa przez kolejnych ludzi. Tak jak ja poznałem za młodu różnych kapłanów, którzy stali się dla mnie inspiracją, by pójść do seminarium, to myślę, że jeżeli choć w jednym procencie ci przywiezieni przeze mnie mieli we mnie jakiś wzór, który podtrzymał ich wolę pójścia za głosem powołania, to jest to dla mnie wielki powód do radości. Radości, że chcę taką drogą iść przez życie - mówi ks. Mateusz Rycek.

Dla chętnych do odszukiwania różnych niuansów ciekawą informacją może być to, że prawie wszyscy nowo przyjęci pochodzą z jeleniogórsko-kamiennogórskiego rejonu duszpasterskiego. Wszyscy zaś to młodzi ludzie, którzy w maju zdawali egzaminy maturalne.

- W poprzednich latach zdarzały się osoby przerywające studia na innych uczelniach czy też już z doświadczeniem zawodowym. Teraz jest ciekawa ta charakterystyka. To jest grupa jednolita po względem rozwoju emocjonalnego. To też będzie inna specyfika formacji. Nie mówię że na plus czy na minus. Po prostu inna. Większość też miała już kontakt z naszą wspólnotą poprzez różnego rodzaju nasze propozycje: dni skupienia, rekolekcje czy obóz powołaniowy - mówi ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej.

Ostatni tydzień września młodzi alumni spędzą już we wspólnocie. Będą poznawali specyfikę życia seminaryjnego w Legnicy a także na wyjeździe w domu formacyjnym w Szklarskiej Porębie. Rok formacji rozpocznie się oficjalnie dniem skupienia 30 września, zaś rok akademicki uroczyście 5 października. Alumni formują się bowiem we wspólnocie seminaryjnej będąc jednocześnie studentami Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Na kolejnych kartach można przeczytać, co powiedzieli nam kandydaci o swojej drodze rozeznawania powołania, która doprowadziła ich pod drzwi sali egzaminacyjnej.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma