Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Już nie dredy, a habit

Brat Wawrzyniec złożył właśnie śluby wieczyste w zakonie cystersów, których tak pokochał w Krzeszowie.

Dawniej znany jako Krystian Michalik, od kilku lat bardziej jako brat Wawrzyniec, w niedzielę 2 stycznia złożył wieczyste śluby zakonne na ręce o. Eugeniusza Augustyna, opata wąchockiego zakonu cystersów.

Brat Wawrzyniec ślubował przemianę życia i posłuszeństwo Ewangelii, Regule św. Benedykta i konstytucji Kongregacji Polskiej Zakonu Cystersów.

Przez kilka lat Wawrzyniec (Krystian) był przewodnikiem po krzeszowskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Znany był wówczas w tym miejscu z ogromnej wiedzy na temat kilkusetletniej historii krzeszowskiego opactwa, a także z charakterystycznych bujnych dredów.

A historia Krzeszowa jest w niezwykły sposób naznaczona obecnością cysterskich zakonników. Mieszkali tutaj od końca XIII wieku aż do 1810 roku (kasata zakonów katolickich w Prusach). Po II wojnie światowej cystersi powrócili do miejsca, które przed wiekami budowali ich zakonni poprzednicy, a ostatnim cysterskim proboszczem tego miejsca (do 2006 roku, kiedy to znowu opuścili Krzeszów) był właśnie o. Eugeniusz Augustyn, obecnie opat w Wąchocku.

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z br. Wawrzyńcem - Krzeszów bez spisu treści.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy