Nowy numer 16/2021 Archiwum

W Wielki Czwartek na Godzinę Świętą

Comiesięczne czuwanie katedralne nabiera w tym dniu szczególnego znaczenia.

W nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek od godz. 23 do 24 odbędzie się w legnickiej katedrze Godzina Święta.

Ósme z rzędu czuwanie będzie tym razem wyjątkowe, gdyż przypadnie na pierwszy dzień Triduum Paschalnego, pod koniec którego Jezus odczuwał trwogę przed czekającą go Męką oraz zanosił samotne modlitwy do Ojca w niebie.

Wierni będą mieli okazję odbyć godzinne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem. Jego adoracja stanowi pewnego rodzaju odpowiedź na Chrystusowy wyrzut dany uczniom: "Jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?" (Mt 26,40). Charakterystyczny półmrok w świątyni oraz rozważania pomogą wiernym jeszcze lepiej wejść w misterium męki Pańskiej i współodczuwać z Cierpiącym.  

Nocne czuwanie w legnickiej katedrze w ramach Godziny Świętej organizowane jest w każdy I czwartek miesiąca od godz. 23 do godz. 24.    

Tak nocne czuwanie wyglądało w katedrze w I czwartek marca


Godzina Święta jest czuwaniem z Chrystusem podczas Jego duchowej męki w Ogrodzie Oliwnym. O jej odprawianie prosił sam Jezus podczas objawień św. Marii Małgorzacie Alacoque. O nabożeństwie wspominała również w swoim "Dzienniczku" św. Siostra Faustyna, która czuwała w nocy nawet pomimo choroby.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama