Nowy numer 16/2021 Archiwum

Sukces to praca

Takie miejsca jak ZAZ-y skutecznie udowadniają, że osoby niepełnosprawne zasługują na szansę na rynku zatrudnienia.

To firmy, które nie są nastawione na zysk, ale na stworzenie miejsca pracy. Są więc instytucją określaną jako działającą non-profit. Jedynym jej celem jest stworzenie i utrzymanie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Jak mówi Zbigniew Musiał, dyrektor jeleniogórskiego ZAZ-u, początki były skromne, ponieważ pracę znalazło tam 21 osób.

– Dzisiaj mamy aż 46 osób niepełnosprawnych, głównie w stopniu znacznym oraz w stopniu umiarkowanym, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie intelektualne lub schorzenia psychiczne. Dodatkowo pracuje u nas kilkanaście osób z obsługi, a więc instruktorzy zawodu, rehabilitant i wielu innych specjalistów wspomagających rehabilitację społeczną i zawodową. W ciągu 15 lat przez nasze szeregi przeszło około 140 osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że dla wielu spośród nich były to pierwsze, a niekiedy jedyne doświadczenia zawodowe w życiu. Tym, co mnie cieszy, jest fakt, że około 40 osób znalazło zatrudnienie na otwartym rynku pracy – mówi Z. Musiał.

Głównym źródłem dochodu ZAZ „Rosa” jest prowadzenie pralni, z której korzystają hotelarze i restauratorzy z regionu jeleniogórskiego. Pomysł przez wiele lat wydawał się gwarantować stały rozwój zakładu i zwiększanie oferty rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Niemniej pojawiły się nowe nisze i sposoby zarobkowania m.in. catering oraz usługi pielęgnacji i utrzymania terenów zielonych. Ostatni lockdown całej branży turystycznej w Polsce potwierdził tylko, że dywersyfikacja działalności jest słuszna.

Do takich miejsc jak „Rosa” przychodzą osoby, które wcześniej aktywizowały się na warsztatach terapii zajęciowej, w szkołach specjalnych, ale także te, które do tej pory z różnych względów pozostawały w domach rodzinnych. Tutaj bardzo często pierwszy raz w życiu stykają się z traktowaniem ich jak normalnych pracowników – od rozliczania ich za spóźnienia, przez wykonywanie poleceń służbowych, na otrzymywaniu stałej wypłaty kończąc. W ten sposób osoby niepełnosprawne dojrzewają do podjęcia pracy zarobkowej na otwartym rynku.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama