Relikwie świętego męczennika towarzyszyły nowennie o ustanie epidemii.
W sobotę 16 maja przypada wspomnienie św. Andrzeja Boboli, jednego z patronów Polski. Relikwie z fragmentami jego kości są w katedrze od lat, natomiast od kilku dni stały się jeszcze bardziej dostępne dla oczu wiernych.
- Relikwie św. Andrzeja Boboli można było znaleźć zazwyczaj z tyłu katedry, w naszej "kaplicy relikwii", zabezpieczonej kratami – tłumaczy ks. Robert Kristman, gospodarz parafii katedralnej. – W tym roku zdecydowaliśmy się odmawiać nowennę przed jego świętem, stąd towarzyszyły nam przy ołtarzu łącznie 10 dni – mówi kapłan.
O zdobycie relikwii dla legnickiej katedry postarał się przed laty śp. ks. infułat Władysław Bochnak. Certyfikat ich autentyczności został sporządzony 16 maja 2002 w Rzymie, czyli we wspomnienie polskiego patrona. Na dokumencie widnieją podpisy Paula Moliniariego s.j. (ówczesnego postulatora generalnego jezuitów) oraz kustosza relikwii. Z certyfikatu w języku łacińskim, dowiadujemy się, że zamknięte w metalowej kapsule fragmenty kości świętego męczennika, zostały otoczone małymi kryształami i owinięte (uszczelnione) kawałkiem czerwonego płótna z jedwabiu. Bezpośrednio w towarzystwie relikwii mieści się kokardka z łacińskim napisem „ex ossibus Andreae Bobola” czyli „kości Andrzeja Boboli”.
Wierni mogli bliżej przyjrzeć się relikwiom od 7 maja, wtedy bowiem rozpoczęła się dziewięciodniowa nowenna – Zdecydowaliśmy się na to modlitewne czuwanie, ponieważ św. Andrzej Bobola aktywnie działał i pomagał potrzebującym w czasie zarazy w Wilnie – mówi ks. R. Kristman. Specjalnie z okazji nowenny, zakupiony został obraz świętego – Obraz przyszedł do nas akurat w pierwszym dniu nowenny, dzięki czemu wizerunek męczennika mogliśmy mieć przed oczami już od samego początku – tłumaczy proboszcz parafii katedralnej.
O relikwiach dwóch głównych patronów Polski, które na stałe zasiliły ołtarz legnickiej katedry pisaliśmy TUTAJ (św. Wojciech) i TUTAJ (św. Stanisław).
Więcej o św. Andrzeju Boboli dowiesz się TUTAJ.