W legnickiej katedrze znajdują się fragmenty kości jednego z trzech głównych polskich patronów. Być może wcześniej widziałaś/widziałeś już ten relikwiarz, jednak wcale nie zwróciłeś na niego uwagi.
Dziś w liturgii wspominamy postać św. Stanisława, biskupa i męczennika, jednego z trzech patronów Polski. Na głównym ołtarzu legnickiej katedry znajdują się jego relikwie, a konkretnie fragmenty kości tego świętego. Obecność tych relikwii zawdzięczamy nieżyjącemu już biskupowi legnickiemu.
- Relikwie św. Stanisława przybyły do nas z Krakowa, posiadam certyfikat ich autentyczności. Otrzymaliśmy je w 2003 r. dzięki staraniom śp. bp Tadeusza Rybaka - mówi ks. Robert Kristman, proboszcz parafii katedralnej.
Fragmenty kości męczennika znajdują się w nastawie ołtarza głównego świątyni. Stojąc od frontu, mieszczą się one w relikwiarzu, znajdującym się po prawej stronie obrazu Najświętszego Serca Jezusa. Po lewej stronie natomiast znajduje się relikwiarz św. Wojciecha. Dzięki napisom znajdujących się na oprawach relikwiarzy możemy odczytać, do kogo konkretnie należą (przy fragmentach kości św. Wojciecha znajduje się dodatkowo mała karteczka z łacińskim napisem "Sancti Adalberti E. M.", tj. "Święty Wojciech, Biskup i Męczennik").
Relikwie św. Stanisława zostały przekazane na ręce bp. Tadeusza Rybaka. Na certyfikacie autentyczności relikwii sporządzonym 8 maja 1997 r. przez kard. Franciszka Macharskiego, arcybiskupa krakowskiego, istnieje własnoręczny dopisek legnickiego biskupa: "Relikwie św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, otrzymałem w katedrze na Wawelu dnia 10 maja 2003 r. w wigilię uroczystości 750-lecia kanonizacji św. Stanisława. Relikwie te przekazuję katedrze legnickiej".
Niedawno wspominaliśmy również św. Wojciecha, drugiego z trzech (obok św. Stanisława i Najświętszej Maryi Panny) głównych patronów Polski. Jeśli jeszcze nie widzieliście, gdzie konkretnie się znajdują i jak wyglądają relikwie umieszczone w legnickiej katedrze, zapraszamy Was do naszej galerii:
Więcej o samej osobie i działalności św. Stanisława dowiecie się TUTAJ.