Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Lubomierz. Masz czas na warsztaty chóralne?

To będzie muzyczny początek wakacji w niewielkim Lubomierzu.

Przepiękna barokowa świątynia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu znowu zaprasza wszystkich w swoje progi. Dotychczas mieliśmy możliwość brać udział w warsztatach i koncertach sięgających po twórczość św. Hildegardy z Bingen. Teraz repertuar będzie równie wiekowy, ale zupełnie z innej konwencji.

Od 3 do 7 lipca odbędą się tam warsztaty muzyczne prowadzone przez Marcela Pérèsa. Uczestnicy będą ćwiczyć się w polifonii franko-flamandzkiej z kodeksu Occo. Prace chóralno-warsztatowe rozpoczęły się już w styczniu w Krakowie. Kodeks to dzieło z XIV wieku z przepiękną historią. Manuskrypt powstał w pracowni mistrza kaligrafii Piotra Alamiré dla kościoła Heilige Stede w Amsterdamie wybudowanego na pamiątkę cudu eucharystycznego z 15 marca 1345 r. Według tradycji, w jednym z domów umierający człowiek podczas ostatniego namaszczenia po przyjęciu Komunii miał zwymiotować Hostię. Kapłan, stwierdziwszy, że to dzieło szatana, wrzucił ją w ogień, ale nie spłonęła. Uznano to za cud. Od tego czasu kult Najświętszego Sakramentu rozprzestrzeniał się po kraju, a wydarzenie upamiętniane jest do dziś w formie „cichej procesji” (Stille Omgang), która przechodzi co roku ulicami Amsterdamu w pierwszą sobotę po 15 marca. Cud zainspirował wielu twórców do napisania utworów chwalących Boga. I właśnie te dzieła będzie można usłyszeć w Lubomierzu.

Warsztaty zwieńczy koncert utworów z kodeksu. Odbędzie się on w niedzielę 7 lipca o 13.30 we wspomnianym kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu.

W tym samym tygodniu w dawnym lubomierskim klasztorze sióstr benedyktynek rozpoczną się kolejne warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie „Dusza”. I znowu nie będzie nudy, bo tym razem uczestnicy zostaną porwani w nowy w tym miejscu obszar muzyki chrześcijańskiej – muzykę bizantyjską. Warsztaty potrwają od 9 do 14 lipca, a poprowadzi je Frédéric Tavernier-Vellas. Zgłoszenia i informacje: kontakt@dusza.org.pl, tel. 783 783 611. Warto też śledzić stronę stowarzyszenia: www.dusza.org.pl.

Artykuł oraz nagrania z koncertu utworów św. Hildegardy z Bingen w lubomierskim kościele - Uwaga! Kontemplacja!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy