GN 42/2019 Archiwum

Energia na 30 lat

W Elektrowni Turów pomyślnie przeprowadzono próbę ciśnieniową kotła nowo budowanego bloku energetycznego. Sprawdzano m.in. szczelność urządzenia i kilkuset metrów rur.

Ponad 134 tys. spawów musiało wytrzymać ekstremalne ciśnienie 543 barów! Jest ono porównywalne z ciśnieniem na głębokości 5500 m pod poziomem morza - informuje Sandra Apanasionek, rzecznik spółki. Pozytywne zakończenie próby, zgłoszone do Polskiego Urzędu Dozoru Technicznego, pozwala na przejście od prac montażowych do rozruchu bloku.

- Po uruchomieniu nowa jednostka będzie produkować energię, która wystarczy do zaspokojenia potrzeb ok. 1 mln gospodarstw domowych - zapewnia S. Apanasionek. Wydarzeniu towarzyszyło symboliczne przybicie tabliczek znamionowych kotła, w którym wzięli udział m.in. Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, oraz przedstawiciele japońskiego konsorcjum realizującego projekt. 

Uruchomienie nowego bloku o mocy 450 MW netto planowane jest na 2020 rok. Jego żywotność przewidziano na ok. 30 lat. W tym czasie łączna moc pracujących siedmiu bloków Elektrowni Turów wynosić będzie ok. 2000 MW, co pozwoli zagospodarować dostępne złoża węgla w pobliskiej kopalni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama