Nowy numer 46/2019 Archiwum

Nasze cmentarze cz. 1

To jest chyba najważniejsze miejsce pochówków dla Kościoła legnickiego.

W legnickiej katedrze znajduje się krypta, przeznaczona do pochówku zmarłych hierarchów. Nie jest to jednak tylko krypta biskupów, jak w innych polskich diecezjach. Gdyby tak było, spocząć tam mogłyby tylko ciała biskupów ordynariuszy. Będąc kryptą katedralną, może przyjąć też ciała innych ważnych duchownych. Wejście do niej znajduje się w zakrystii. Jest to niewielkie pomieszczenie, w którym na tę chwilę znajdują się tylko dwa sarkofagi.

W pierwszym spoczywają doczesne szczątki śp. bp. Tadeusza Rybaka, pierwszego biskupa legnickiego. Biskup odszedł do Pana 6 marca 2017 roku, na kilka dni przed jubileuszem 25-lecia diecezji legnickiej. Pogrzeb hierarchy odbył się 11 marca.

Relacja z pogrzebu bp. Tadeusza Rybaka TUTAJ

Jednak to nie biskup legnicki spoczął w krypcie jako pierwszy. Pierwszym pochowanym był tam ks. prałat infułat Władysław Bochnak. Odszedł do Pana dokładnie 1 listopada 2014 roku. Był to wieloletni proboszcz parafii katedralnej i to on od 1988 roku przygotowywał ten legnicki kościół pw. św. Piotra i Pawła do ogłoszenia go katedrą dla powstałej w 1992 roku diecezji legnickiej.

Relacja z pogrzebu ks. infułata Władysława Bochnaka TUTAJ

Nasze cmentarze cz. 1   W katedrze modlono się za zmarłych bp. Tadeusza oraz ks. inf. Władysława Bochnaka Piotr Pociejkin

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama