GN 42/2019 Archiwum

Żywym ku przestrodze

– Cały Karpacz zmobilizował się w czasie akcji. Wszyscy chcieli pomagać. Schroniska, przygodni ludzie, lekarze. Ratownicy pracowali tak ciężko, że psychicznie „siadali” – mówi Wiktor Szczypa, goprowiec.

W liturgiczne wspomnienie św. Wawrzyńca, który jest patronem sudeckich przewodników oraz ratowników GOPR, w Białym Jarze uczczono ofiary wielkiej lawiny z 1968 r. oraz osoby, które brały wtedy udział w akcji ratunkowej.

Po Eucharystii odpustowej na szczycie Śnieżki uczestnicy nie udali się tradycyjnie do Kotła Łominczki, gdzie znajduje się cmentarz ofiar gór, lecz ruszyli do Białego Jaru, gdzie odsłonięto tablicę „Zmarłym ku pamięci – żywym ku przestrodze”. Upamiętniono w ten sposób 19 ofiar najtragiczniejszej lawiny, jaka zeszła w polskich górach. Było to 20 marca 1968 roku. Po tragedii postawiono tutaj już jeden pomnik, jednak uszkodziła go kolejna lawina. Jej siła była tak wielka, że poprzewracała 40-tonowe obeliski jak zapałki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama