Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pamiętajmy o obozach

- Choć nikt z mojej rodziny nie zginął w Auschwitz, tematyka wojny i obozów śmierci zawsze była dla mnie bardzo ważna i ciągle mnie wzrusza - mówiła Magdalena Marchewka, autorka prelekcji o operze inspirowanej najbardziej znanym opowiadaniem obozowym.

Operę "Pasażerka" Mieczysław Wajnberg napisał w 1968 r. Swojej polskiej premiery doczekała się dopiero w roku 2010. W okresie PRL jej wykonanie było blokowane względami politycznymi.

Treść opery, tak jak będące jej archetypem słuchowisko "Pasażerka" Zofii Posmysz, dotyczyła kwestii odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Nie mogła mieć swojej premiery kraju, który starał się ukrywać prawdę o sowieckich obozach koncentracyjnych. Otwartym pozostaje pytanie, dlaczego jej polska premiera odbyła się dopiero 11 lat po przemianach ustrojowych i upadku socjalizmu w Polsce.

Magdalena Marchewka, wybitna polska sopranistka młodego pokolenia, artystka Opery Wrocławskiej i prezes Fundacji Promocji i Rozwoju Sztuki „Soprano”, przedstawiła zebranym wykład zatytułowany „Pasażerka - unikalna kombinacja wartości historycznych, muzycznych, teatralnych i moralnych”.

Obecni mogli m. in. obejrzeć obszerne fragmenty opery "Pasażerka" z premiery w Bregencji, oraz fragmenty filmu Andrzeja Munka "Pasażerka" a także wysłuchać skróconej wersji historii niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jak wyjaśniała M. Marchewka, jej zainteresowanie tematyka obozowa ewoluowała na przestrzeni wielu lat.

- Z muzyką Wajnberga po raz pierwszy spotkałam się w Filharmonii Łódzkiej w 2013 r., kiedy wykonywałam z chórem filharmonii symfonię "Kwiaty Polskie". Rok później, studiując już w Krakowie, zostałam zaproszona do współpracy przy przygotowywaniu i nagraniu "Pieśni partyzanckich" Wajnberga w ramach przewodu doktorskiego kolegi pianisty. Rok później musiałam wybrać temat pracy magisterskiej. "Pieśni partyzanckie" Wajnberga były jednym z pomysłów. - opowiada.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL