Nowy numer 48/2020 Archiwum

W Węgrach płynie polska krew przejdź do galerii

W Legnicy odsłonięto tablicę, upamiętniającą m. in. dar krwi, jakiego legniczanie udzielili walczącym Węgrom w 1956 r. Tablice odsłoniły wspólnie Urszula Zuzanna Kovacs, ambasador Węgier w Polsce i senator Dorota Czudowska.

Tablica o dwujęzycznej, polskiej i węgierskiej treści: "Mieszkańcom Legnicy, wyrażającym swoją solidarność z węgierską rewolucją i walką w wolność 1956 roku", znajduje się na ścianie budynku w centrum legnickiego rynku.

Odsłaniając ją wspólnie z senator Czudowską, ambasador Kovacs przypomniała, że uroczystość ta odbywała się w przeddzień narodowego święta Węgier, 61. rocznicy rewolucji z 1956 r.

- Ten rok to był czas naszej wspólnej rewolucji, kiedy walczyliśmy o niepodległość i wolność. Nigdy nie zapomnimy pomocy, jakiej udzielili nam wtedy Polacy. Szczególnie powinniśmy pamiętać o pomocy udzielonej przez legniczan.

Kiedy niewielkie miasto, niemało ryzykując, zbierało krew, żywność i leki dla braci Węgrów. Dostaliśmy też wtedy od was wsparcie duchowe - mówiła ambasador.

Zuzanna Kovacs odniosła się także do słów Jana Pawła II, papieża, który - jak podkreśliła - kształtował tożsamość jej pokolenia.

- Święty Jan Paweł II powiedział, że siłą narodu jest jego wiara. Znane są także inne jego słowa - nie lękajcie się.  Sądzę, że 1956 rok był tak piękną i czystą rewolucją właśnie dzięki tym dwóm zdaniom, które są ważne także dzisiaj - powiedziała ambasador Kovacs.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama