Nowy numer 04/2020 Archiwum

Ludzie nizin ludziom gór przejdź do galerii

Od wielu lat na szczycie najwyższej góry Karkonoszy, na polsko-czeskiej granicy, spotkali się ci, którzy służą górom i turystom, oraz ci, którzy Mszą św. chcieli oddać im hołd, modląc się o łaski dla nich do św. Wawrzyńca.

Po raz kolejny na Śnieżce, u stóp obserwatorium meteorologicznego, spotkali się wierni z Polski i Czech, aby w dniu wspomnienia św. Wawrzyńca, patrona ludzi gór, modlić się za przewodników górskich, ratowników GOPR i tych wszystkich, których zawodowa praca i zamiłowanie związane jest z górami. 

W tym roku Eucharystii przewodniczył bp Jan Vokal, ordynariusz diecezji Hradec Kralove. Przy ołtarzu towarzyszyli mu bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej, oraz bp Stefan Cichy, biskup-senior diecezji legnickiej.

Obecni byli także bardzo licznie prezbiterzy z terenu diecezji legnickiej (zwłaszcza dekanatu mysłakowickiego) oraz z Czech. We Mszy św. uczestniczyły także polskie i czeskie siostry zakonne.

Sierpniowe spotkania na szczycie najwyższej góry Karkonoszy mają niezwykłą wagę i są stałym elementem kalendarza zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Karkonoszy.

Ich genezy należy szukać w latach 80. ub. w., kiedy to polscy i czescy dysydenci związani z podziemnymi organizacjami niepodległościowymi i antykomunistycznymi, mieli tutaj swoje miejsce spotkań.

Po 1989 r. środowiska te postanowiły kontynuować te spotkania, jednak już w oficjalnej, uroczystej formie, kładąc nacisk na odpowiednie uhonorowanie ludzi gór. Każde organizowano w dniu wspomnienia św. Wawrzyńca, który jest patronem osób zawodowo i z pasji związanych z górami.

W ciągu ostatnich lat 10 sierpnia modlili się na Śnieżce m. in. prezydenci Polski i Czech (Bronisław Komorowski, Vaclav Klaus i Millos Zeman) oraz ordynariusze sąsiednich diecezji legnickiej i hradeckralovskiej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama