Choć w mieście jest najnowocześniejszy sprzęt medyczny i najlepsi onkolodzy, powiat zgorzelecki jest na szczycie ogólnopolskich statystyk umieralności na raka. Dlaczego tak jest i jak temu zapobiegać, mówili uczestnicy 15. Miedziowych, Wiosennych Warsztatów Onkologicznych.
I właśnie po to my tu jesteśmy, żeby uświadomić społeczeństwo, że jest coś takiego jak prozdrowotny tryb życia, jak profilaktyka onkologiczna, i że tym sposobem można zapobiec prawie 80 procentom zachorowań na nowotwory - uważa szef zgorzeleckich onkologów.
Jak dodaje dyrektor Zofia Barczyk, przeciętny Kowalski musiałby sam odnaleźć sobie tę wiedzę, którą otrzymali uczestnicy warsztatów. Dlatego, jej zdaniem, trudni przecenić ich rolę.
- Krajowe dane statystyczne mówią wyraźnie, że liczba zachorowań na nowotwory złośliwe rośnie i nadal będzie rosnąć. Dlatego koniecznością jest tworzenie kompleksowych ośrodków leczenia i organizowania takich spotkań jak to - powiedziała dyrektor Barczyk.
Jak dowodziła, zgorzelecki szpital jest na to gotowy. - Dysponujemy sprzętem diagnostycznym najwyższej jakości i ciągle go unowocześniamy - zapewniła.
15. Miedziowe, Wiosenne Warsztaty Onkologiczne trwały dwa dni. W piątek, 26 maja, towarzyszył im Dzień Otwartych Drzwi w szpitalu w Zgorzelcu.
W sobotę odbyły się dwie sesje naukowe i dyskusja, w których wzięli udział najwybitniejsi polscy onkolodzy. Wśród nich m. in. prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, dr Kazimierz Drosik, dolnośląski konsultant onkologii klinicznej oraz dr Andrzej Kaiser z Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie.
Warsztatom towarzyszyła "Biała sobota" w Regionalnym Centrum Onkologii WS SP - ZOZ w Zgorzelcu.