Nowy Numer 16/2024 Archiwum

III Forum Kół Przyjaciół Dzieci

Legnicki Oddział Miejski TPD zrzesza 140 kół. To najliczniejszy oddział w Polsce. Z kolei cały okręg dolnośląski TPD składa się obecnie z 260 Kół. To znaczy, że mamy ich więcej niż we wszystkich trzech pozostałych okręgach w Polsce!

Nic dziwnego zatem, że to Oddziałowi Miejskiemu TPD w Legnicy powierzono organizację III Forum Kół Przyjaciół Dzieci. Debatowano głównie o tym, jak usprawnić działanie, i tak już nieźle funkcjonujących, oddziałów TPD, a w szczególności ich podstawowych komórek. Dwudniowe forum podzielono na część pokazową i dyskusyjną.

W pierwszej, zorganizowanej we wnętrzach Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy szeroko omawiano przykład działalności legnickiego Oddziału Miejskiego TPD. Kazimierz Pleśniak, jego wieloletni prezes, przedstawił referat o działalności podległych mu kół. Potem obrady przeniosły się do pomieszczeń Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Jordana.

Tego samego dnia odbyły się także sesje wyjazdowe do 19 najlepiej funkcjonujących szkolnych Kół TPD w regionie. Goście odwiedzili m. in. koła w Legnicy, Jaworze, Lubinie, Chojnowie, Legnickim Polu, Niedźwiedzicach i Złotoryi.

- Wszędzie byli obecni dyrektorzy tych szkół, którzy podkreślali, że TPD wzbogaciło życie ich placówek, organizując wolontariat, materialna i niematerialną pomoc dla potrzebujących czy konkursy oraz festyny – relacjonował z dumą Kazimierz Pleśniak. Na zakończenie pełnego wrażeń dnia 15 Kół TPD pokazało prezentacje multimedialne nt. swojej codziennej pracy.

- Jednym z nich było nasze Koło TPD z Chojnowa - chwalił prezes legnickiego oddziału TPD. Przewodniczącą Koła, działającego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Chojnowie, jest Aleksandra Halikowska. Mówi, że sukces szkolnych Kół TPD w dużej mierze zależy od satysfakcji, jaką osoby je tworzące czerpią z pomagania innym. - Dlatego w tym roku wprowadziliśmy u siebie wolontariat - informuje.

Obecnie do prowadzonego przez nią Koła TPD należy 15 nauczycieli i 14 wolontariuszy w wieku 8-9 lat. Z wolontariatem na co dzień, i to od wielu lat, styka się Elżbieta Michalak, przewodnicząca Koła TPD przy Szkole Podstawowej nr 8 oraz Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy