Nowy numer 28/2018 Archiwum

Rocznica śmierci błogosławionych franciszkanów

25 lat temu w peruwiańskim Pariacoto zamordowano dwóch franciszkańskich zakonników. Jeden z nich, Zbigniew Strzałkowski, przez dwa lata był wicerektorem Niższego Sweet BeanSweet BeanSweet BeanSweet BeanSweet BeanSweet BeanSweet BeanSSweet BeanSweet Beaneminarium Duchownego w Legnicy.

Drugim zamordowanym był o. Michał Tomaszek. Obaj w listopadzie 1988 r. wyjechali do Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, która w Peru prowadzi misję. Byli jednymi z pierwszych, którzy rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim Pariacoto. 

9 sierpnia 1991 r. grupa członków komunistycznej partyzantki Świetlisty Szlak wtargnęła do domu parafialnego i zabrała zakonników na miejscowy cmentarz. Tam o. Michał został przez nich zabity strzałem w tył głowy, a o. Zbigniew - w plecy i głowę.  

5 grudnia ub. r. w peruwiańskim Chimbote zostali ogłoszeni błogosławionymi. Uroczystościom tym przewodniczył kard. Angelo Amato, watykański prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Od marca tego roku we franciszkańskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy przechowywane są relikwie oo. Zbigniewa i Michała. 

Wspomnienie liturgiczne obu franciszkańskich męczenników obchodzone jest 7 czerwca (tego dnia bł. Michał Tomaszek otrzymał święcenia diakonatu zaś bł. Zbigniew Strzałkowski święcenia prezbiteriatu).

Czytaj także:

 

Obejrzyj galerie:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma