Nowy numer 28/2018 Archiwum

Przez Saksonię po... polsku

Jest długo oczekiwana, polska wersja przewodnika pielgrzyma po Ekumenicznym Szlaku Pątniczym. Szlak jest przedłużeniem Drogi św. Jakuba Via Regia przez wschodnie Niemcy.

Polska wersja przewodnika jest wierną kopią niemieckiej publikacji wydanej przez stowarzyszenie „Oekumenischer Pilgerweg” z Weimaru, które także sfinansowało tłumaczenie tekstu na język polski.

Emil Mendyk, prezes Stowarzyszenia Dróg św. Jakuba w Polsce, uważa, że jest to kolejny z dowodów wsparcia, jakiego polskim pielgrzymom udzielają mieszkańcy Saksonii i Turyngii. - Przed 10 laty, przed otwarciem Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba, także bardzo chętnie dzielili się oni swoim doświadczeniem organizacji szlaku pątniczego - przypomina.

Ekumeniczny Szlak Pątniczy to przepiękna trasa o długości ok. 470 km, prowadząca ze Zgorzelca przez Budziszyn, Lipsk, Erfurt i Eisenach do Vacha przy dawnej, wewnątrzniemieckiej granicy. Przez wielu pielgrzymów jest ona uznawana za najlepiej przygotowany szlak u naszych zachodnich sąsiadów.

- Duża liczba miejsc noclegowych, w tym caminowe schroniska z cenami noclegów nie przekraczającymi 10 euro, ogromna gościnność gospodarzy, często spotykani w trasie pielgrzymi i dobre oznakowanie, powodują, że wędrówka szlakiem jest prawdziwą przyjemnością.

Dostępność niemal wszystkich kościołów, w tym bezpłatny dla pielgrzymów wstęp do katedr z Naumburgu i Merseburgu, możliwość niezwykłych spotkań, m.in. z Serbołużyczanami w okolicach Budziszyna oraz czar krajobrazu i architektury sprawiają, że droga staje się pokarmem dla duszy.

Pokarm dla ciała - zwłaszcza późnym latem - stanowią owoce z licznych gruszy i jabłoni rosnących wzdłuż polnych dróg. Nic tylko iść, zwłaszcza o tej porze roku! - zachęca Emil Mendyk.

Polską wersję przewodnika można zamówić na stronie internetowej stowarzyszenia (www.camino.net.pl) w zakładce "przewodnik".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma