Pedagodzy z Dolnego Śląska i Saksonii, zajmujący się edukacją ekologiczną, mogą wziąć udział 25 i 26 czerwca w niezwykłym wyjeździe studyjnym. Za darmo.
Organizatorami tego przedsięwzięcia są Saksońska Fundacja Krajowa Przyroda i Środowisko – LaNU oraz Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”.
– Naszą wizytę rozpoczniemy na Górnych Łużycach, gdzie pod opieką strażnika leśnego Gisberta Hilleara będziemy wędrować śladami wilka – wyjaśnia Magdalena Guła z „Pogranicza". – Leśnik poprowadzi nas przez terytorium hordy z Dauban, opowie nam o istniejących konfliktach i obawach, pokaże, w jaki sposób pracować nad akceptacją wilka.
Po Szwajcarii Saksońskiej przewodnikiem będzie Claudia Christ, która wprowadzi gości w zagadnienia „dzikiej pedagogiki”. – Na własnej skórze doznamy dzikiej przyrody i poznamy metody jej działania – mówi M. Guła. Ciekawostką projektu jest możliwość nocowania pod gołym niebem. Dla tych, którzy nie zdecydują się na taki wyczyn, organizatorzy przygotowali wygodne bungalowy.
Na zakończenie wyjazdu Claudia Christ i Armin Zenker z Centrum Parku Narodowego Szwajcaria Saksońska, zabiorą gości na wycieczkę do dzikiego wąwozu Gór Połabskich. Będzie się ona odbywać się pod hasłem „Pozostawić naturę naturalną”.
Programy edukacyjne dotyczące leśnej przyrody są w Polsce bardzo popularne. Organizatorzy "Dzikiej pedagogiki" liczą, że ich inicjatywa także spotka się z zainteresowaniem Roman Tomczak /GN
Wyjazd to propozycja skierowana wyłącznie do osób zajmujących się edukacją ekologiczną z Saksonii i Dolnego Śląska (powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego, lwóweckiego, zgorzeleckiego, jeleniogórskiego i miasta Jeleniej Góry.
– Do udziału zapraszamy w szczególności przedstawicieli centrów edukacyjnych, nadleśnictw, parków narodowych i krajobrazowych, stowarzyszeń i fundacji, szkół oraz placówek zajmujących się edukacją ekologiczną – mówi Magdalena Guła.
Całe spotkanie będzie prowadzone w języku niemieckim i tłumaczone symultanicznie na język polski. Termin zgłoszeń upływa 7 czerwca.
Wyjazd jest częścią projektu „Nowe Drogi dla Edukacji Ekologicznej w Saksonii i na Dolnym Śląsku – projekt ramowy Trójnarodowej Sieci Edukacji Ekologicznej", dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Saksonia-Polska 2007-2013.