Nowy numer 13/2024 Archiwum

Śladami wilków

Pedagodzy z Dolnego Śląska i Saksonii, zajmujący się edukacją ekologiczną, mogą wziąć udział 25 i 26 czerwca w niezwykłym wyjeździe studyjnym. Za darmo.

Organizatorami tego przedsięwzięcia są Saksońska Fundacja Krajowa Przyroda i Środowisko – LaNU oraz Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”.

– Naszą wizytę rozpoczniemy na Górnych Łużycach, gdzie pod opieką strażnika leśnego Gisberta Hilleara będziemy wędrować śladami wilka – wyjaśnia Magdalena Guła z „Pogranicza". – Leśnik poprowadzi nas przez terytorium hordy z Dauban, opowie nam o istniejących konfliktach i obawach, pokaże, w jaki sposób pracować nad akceptacją wilka.

Po Szwajcarii Saksońskiej przewodnikiem będzie Claudia Christ, która wprowadzi gości w zagadnienia „dzikiej pedagogiki”. – Na własnej skórze doznamy dzikiej przyrody i poznamy metody jej działania – mówi M. Guła. Ciekawostką projektu jest możliwość nocowania pod gołym niebem. Dla tych, którzy nie zdecydują się na taki wyczyn, organizatorzy przygotowali wygodne bungalowy.

Na zakończenie wyjazdu Claudia Christ i Armin Zenker z Centrum Parku Narodowego Szwajcaria Saksońska, zabiorą gości na wycieczkę do dzikiego wąwozu Gór Połabskich. Będzie się ona odbywać się pod hasłem „Pozostawić naturę naturalną”.

Śladami wilków   Programy edukacyjne dotyczące leśnej przyrody są w Polsce bardzo popularne. Organizatorzy "Dzikiej pedagogiki" liczą, że ich inicjatywa także spotka się z zainteresowaniem Roman Tomczak /GN

Wyjazd to propozycja skierowana wyłącznie do osób zajmujących się edukacją ekologiczną z Saksonii i Dolnego Śląska (powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego, lwóweckiego, zgorzeleckiego, jeleniogórskiego i miasta Jeleniej Góry.

– Do udziału zapraszamy w szczególności przedstawicieli centrów edukacyjnych, nadleśnictw, parków narodowych i krajobrazowych, stowarzyszeń i fundacji, szkół oraz placówek zajmujących się edukacją ekologiczną – mówi Magdalena Guła.

Całe spotkanie będzie prowadzone w języku niemieckim i tłumaczone symultanicznie na język polski. Termin zgłoszeń upływa 7 czerwca.

Wyjazd jest częścią projektu „Nowe Drogi dla Edukacji Ekologicznej w Saksonii i na Dolnym Śląsku – projekt ramowy Trójnarodowej Sieci Edukacji Ekologicznej", dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Saksonia-Polska 2007-2013.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy