• facebook
 • rss
 • Ludzie nizin ludziom gór

  Roman Tomczak Roman Tomczak

  dodane 10.08.2017 21:02

  Od wielu lat na szczycie najwyższej góry Karkonoszy, na polsko-czeskiej granicy, spotkali się ci, którzy służą górom i turystom, oraz ci, którzy Mszą św. chcieli oddać im hołd, modląc się o łaski dla nich do św. Wawrzyńca.

  Po raz kolejny na Śnieżce, u stóp obserwatorium meteorologicznego, spotkali się wierni z Polski i Czech, aby w dniu wspomnienia św. Wawrzyńca, patrona ludzi gór, modlić się za przewodników górskich, ratowników GOPR i tych wszystkich, których zawodowa praca i zamiłowanie związane jest z górami. 

  W tym roku Eucharystii przewodniczył bp Jan Vokal, ordynariusz diecezji Hradec Kralove. Przy ołtarzu towarzyszyli mu bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej, oraz bp Stefan Cichy, biskup-senior diecezji legnickiej.

  Obecni byli także bardzo licznie prezbiterzy z terenu diecezji legnickiej (zwłaszcza dekanatu mysłakowickiego) oraz z Czech. We Mszy św. uczestniczyły także polskie i czeskie siostry zakonne.

  Sierpniowe spotkania na szczycie najwyższej góry Karkonoszy mają niezwykłą wagę i są stałym elementem kalendarza zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Karkonoszy.

  Ich genezy należy szukać w latach 80. ub. w., kiedy to polscy i czescy dysydenci związani z podziemnymi organizacjami niepodległościowymi i antykomunistycznymi, mieli tutaj swoje miejsce spotkań.

  Po 1989 r. środowiska te postanowiły kontynuować te spotkania, jednak już w oficjalnej, uroczystej formie, kładąc nacisk na odpowiednie uhonorowanie ludzi gór. Każde organizowano w dniu wspomnienia św. Wawrzyńca, który jest patronem osób zawodowo i z pasji związanych z górami.

  W ciągu ostatnich lat 10 sierpnia modlili się na Śnieżce m. in. prezydenci Polski i Czech (Bronisław Komorowski, Vaclav Klaus i Millos Zeman) oraz ordynariusze sąsiednich diecezji legnickiej i hradeckralovskiej.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół