• facebook
 • rss
 • Jest na stałe

  Jędrzej Rams

  dodane 09.06.2016 06:25

  W Pieńsku wspomnienie o błogosławionych ojcach męczennikach z Peru wiązało się z ich powrotem do lokalnej świątyni.

  Jak pisze do nas o. Jan Grzywna OFMConv., w liturgiczne wspomnienie bł. oo. Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, po uroczystej Eucharystii, o. Marek Kustroń, proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Pieńsku, umieścił na stałe w tablicy relikwiarzu relikwie bł. o. Michała Tomaszka.

  Tablica ta została odsłonięta i poświęcona 5 grudnia w dniu beatyfikacji męczenników z Peru, zaś uroczyste wniesienie relikwii odbyło się pod koniec stycznia br. przy udziale bp. Ignacego Deca, ordynariusza świdnickiego. Kilka rzeczy w tablicy wymagało jednak poprawek i małych zmian, stąd i wyczekiwana data 7 czerwca, gdzie zaplanowano, by już na stałe relikwie znalazły się w świątyni.

  Relikwiarz należy do jednych z najoryginalniejszych w Polsce. Jest to kamienna tablica z dużą literą Tau, która przypomina franciszkański habit, strój zakonny. Wypływają z niego trzy krople krwi, jako symbole męczeńskiej śmierci błogosławionych. Nie spadają one jednak na ziemię, tylko największa z kropli przemienia się w duży płomień świecy paschalnej.

  Warto przypomnieć, że bł. o. Michał Tomaszek dwa pierwsze lata kapłaństwa spędził w Pieńsku. Stąd też bezpośrednio wyjechał na misje do odległego południowoamerykańskiego Peru. Pieńszczanie pamiętają o tym doskonale. Miejscowe gimnazjum jako jedyne w Polsce nosi imię o. Michała Tomaszka.

  Tablica w całej okazałości   Tablica w całej okazałości o. Jan Grzywna OFMConv.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół