• facebook
 • rss
 • Górnicza pobudka

  Roman Tomczak

  dodane 04.12.2014 06:44

  W górniczych miastach diecezji orkiestry w czerwonych pióropuszach budziły sztygarów, grając z werwą przed ich domami i pod blokami. Ta stara tradycja górnicza to stały element Barbórki.

  Orkiestry górnicze wszystkich kopalń miedziowych oraz kopalń węgla brunatnego Turów rozpoczęły swoje koncerty o 6 rano.

  Najpierw budzeni są w swoich domach prezesi kopalń, później orkiestry przenoszą się pod domy sztygarów, odwiedzając kolejne ulice, osiedla, miasta i wsie.

  Taki barbórkowy koncert pobudkowy trwa zawsze kilka godzin. Dziś orkiestra zakładowa KWB Turów odwiedzi m. in. Zgorzelec, Bogatynię, Zawidów i Lubań.

  Jak wyjaśniają kapelmistrzowie, repertuar jest bardzo zróżnicowany. - Gramy zarówno szybkie polki, jak i dostojne marsze oraz melancholijne melodie - mów jeden z nich. Górniczy "wstawany" to także nie lada atrakcja dla sąsiadów.

  - Kiedy znienacka gruchnie orkiestra, można się z początku przestraszyć - śmieje się Marian Grzelak z lubińskiego osiedla Przylesie. - Ale nikt nie ma pretensji. Przeciwnie, wszyscy zaraz biegną do okien, bo to niezwykły widok, święto, na które czeka się cały rok - mówi.

  Oprócz uroczystości nadania wyższych stopni górniczych, Mszy św. za górników oraz karczem piwnych i babskich combrów, barbórkowe pobudki w wykonaniu górniczych orkiestr to wieloletnia tradycja, kultywowana m. in. na terenie Zagłębia Miedziowego oraz w zagłębiu turoszowskim.

  Bardzo często obudzeni sztygarzy zapraszają orkiestrę do siebie, aby wspólnie wznieść barbórkowy toast.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół