Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Prof. Kazimiera Jaworska: Życiorys ks. Łańcuckiego nadaje się na mrożący krew w żyłach scenariusz filmu sensacyjnego

W trakcie tygodniowego sympozjum w chojnowskiej parafii można było bliżej poznać historię niezwykłego kapłana.

Ksiądz Łańcucki wraz z 900 parafianami został wysiedlony z terenów brzeżańskich i w bydlęcych wagonach skierowany w stronę Bolesławca. W trakcie przystanku w Chojnowie jego mieszkańcy uprosili jednak kapłana, by ten wraz z repatriantami wysiadł i pozostał z nimi. Ksiądz wyraził zgodę i w tym momencie rozpoczął się kolejny rozdział w życiu ks. Łańcuckiego, który już wkrótce stał się proboszczem całej miejscowości.

– Ksiądz Łańcucki wraz ze swoimi współpracownikami zajął się organizowaniem parafii oraz formalizacją życia w mieście – mówiła prof. Jaworska, dodając, że duchowny przyczynił się m.in. do uruchomienia lokalnych szkół podstawowych oraz prowadził w Chojnowie działalność konspiracyjną. Kilkakrotnie przesłuchiwany na UB, najprawdopodobniej torturowany (ślady ciężkiego pobicia po powrocie), nigdy nie wyjawił osób, którym przekazywał zabronione pismo „Wolność”. Za wrogą systemowi działalność otrzymał karę trzech lat więzienia, której jednak nie wykonano ze względu na jego chorobę, a później nastąpiła amnestia. Ksiądz był inwigilowany do końca życia (aż przez dziewięciu tajnych współpracowników!), a służby sporządziły baczną relację nawet z jego pogrzebu.

– Pamięć o księdzu Łańcuckim to pamięć o tych wszystkich, którzy zazwyczaj nie z własnej woli w czasach powojennych przybyli na ziemie chojnowską i w różny sposób zaangażowali się w organizowanie życia polskiego w mieście i jego okolicach – mówiła prof. Jaworska. Poznałam wiele biografii, ale ta zrobiła na mnie szczególnie wrażenie – podsumowała wykładowczyni PWT we Wrocławiu.

Wystąpienie prof. Kazimiery Jaworskiej odbyło się w ramach sympozjum „W trosce o tożsamość narodową i pamięć historii”. W trakcie tygodniowych obchodów, wierni w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła mogli m.in przyjrzeć się bliżej ks. Łańcuckiemu jako duchowemu ojcowi repatriantów z Kresów Wschodnich (wykład ks. Łukasza Świerniaka) czy jako prezbiterowi Kościoła wrocławskiego (prelekcja ks. prof. Grzegorza Sokołowskiego).

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy