Ostatni dzień lutego przyniósł kolejne spotkanie formacyjne dla przyszłych ceremoniarzy.
W sobotę 28 lutego w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu miała miejsce kolejna odsłona kursu ceremoniarzy, organizowanego przez Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Diecezji Legnickiej. W tym roku kurs cieszy dużym zainteresowaniem ministrantów. 55 kandydatów uczestniczących aktywnie w wykładach i ćwiczeniach zgłębia treści związane z liturgią.
Podczas ostatniego spotkania kandydaci w grupach poznawali strukturę Mszału Rzymskiego, poszczególne formularze i modlitwy mszalne. Mieli okazję przećwiczyć, jak obsługiwać mszał przy ołtarzu oraz na miejscu przewodniczenia. Warsztaty prowadził ks. Dawid Dziedziejko, wikariusz parafii z Nowogrodźca, duszpasterz SL rejonu bolesławiecko-zgorzeleckiego.
Kandydaci pod okiem ceremoniarzy z parafii - Jacka i Mateusza - przygotowali uroczystą asystę na Mszę św.. Mogli nauczyć się, jak posługiwać się trybularzem na Mszy św. oraz na nabożeństwie przed Najświętszym Sakramentem, jak poprawnie trzymać świece i rozkładać kielich do Mszy św., jak podawać teksty modlitw eucharystycznych koncelebransom oraz mikrofon.
Każde spotkanie rozpoczynało się modlitwą oraz katechezą, którą wygłosił ks. Tomasz Bunikowski, diecezjalny duszpasterz SL, na temat Triduum Paschalnego i symboliki związanej z poszczególnymi celebracjami tych świętych dni. Kandydaci na ceremoniarzy mogli się dowiedzieć, jak przygotować asystę oraz wszystko, co jest niezbędne w czasie Triduum Paschalnego, oraz gdzie w mszale oraz OWMR znaleźć potrzebne informacje.
W czasie kursu uczestnicy mieli czas na adorację Najświętszego Sakramentu oraz okazję do sakramentu pokuty i pojednania. Zwieńczeniem spotkania była uroczysta Eucharystia z przygotowaną przez kandydatów na ceremoniarzy asystą. W homilii ks. Dziedziejko przypomniał istotę posługi ceremoniarza, która nie ogranicza się tylko do znajomości przepisów liturgicznych, ale do zaangażowania całego serca w piękno liturgii. Uczestnictwo w niej ma być modlitwą, w której uwielbiamy Boga i służymy Mu przy ołtarzu i na Jego chwałę.
Obrzęd ustanowienia nowych ceremoniarzy odbędzie się 30 maja o godz. 15 w katedrze legnickiej.