Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego podał dane dotyczące religijności Polaków.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował raport dotyczący praktyk religijnych Polaków, pochodzący z liczenia wiernych w październiku 2023 roku, a więc przed rokiem. Dane dotyczące tegorocznego liczenia poznamy pod koniec 2025 roku. W dwóch podstawowych statystykach ISKK podaje nam, ile osób przyszło do kościoła w niedzielę liczenia wiernych oraz ilu z nich przystąpiło do Komunii Świętej.
W Polsce średnia uczęszczających na liturgię wyniosła 29 proc. 20 lat temu, czyli dla badania za rok 2004, średnia ta wynosiła aż 42.3 proc. W diecezji legnickiej, która nas najbardziej interesuje, do świątyń poszło w tamtą niedzielę 22 proc. wiernych. To stawia nas w czołówce najbardziej zlaicyzowanych diecezji w Polsce. Podobne dane mają ościenne diecezje: świdnicka (21.93 proc.), zielonogórsko-gorzowska (18.62 proc.) oraz wrocławska (22.6 proc.).
W 2022 roku w diecezji legnickiej wskaźnik dominicantes, czyli osób uczęszczających na niedzielną liturgię, wynosił 20 proc., a communicantes, czyli przyjmujących Komunię, nieco ponad 10 proc. W dokumencie opisującym 2019 rok w dniu liczenia poszło nas do kościoła 28 proc.
Nasza diecezja pozostaje diecezją wiejsko-miejską. Aż 44 proc. Mszy jest sprawowanych w kościołach w parafiach wiejskich, a dodatkowe 25 proc. w parafiach miejsko-wiejskich. Typowo miejskich parafii w naszej diecezji jest około 35 proc.
Drugimi ważnymi danymi, interpretowanymi jako pewien papierek lakmusowy zaangażowania liturgicznego, jest liczenie wiernych przystępujących do Komunii Świętej. Dla naszej diecezji jest to 11 proc. wiernych.
Ciekawa statystyka dotyczy też uczęszczania na Msze kobiet i mężczyzn. W diecezji legnickiej na liturgii było (statystycznie rzecz jasna) około 62 proc. kobiet i 38 proc. mężczyzn.
Są też dane dotyczące diakonów stałych. W naszej diecezji jest ich 7, co stawia nas na 4. miejscu w Polsce. Ponad połowa diecezji w Polsce nie ma ani jednego diakona.