Świątynia z Lubina została poświęcona i oddana na wyłączną służbę Bogu.
Sobota 19 października br. wpisze się złotymi literami na kartach kroniki parafii pw. Narodzenia NMP w Lubinie, gdyż tego dnia biskup legnicki Andrzej Siemieniewski poświęcił kościół pw. św. Wojciecha. Właśnie o historii parafii, losach budowy kościoła oraz zamyśle architektonicznym mówił, powitawszy wszystkich, ks. Krzysztof Krzyżanowski, proboszcz miejsca. Wskazywał m.in. na tworzenie samodzielnego ośrodka duszpasterskiego, mieszkanie księży w pobliskich blokach, budowę kościoła, pierwszą pasterkę, a także tworzenie wspólnoty i pracę duszpasterską.
Obrzędu poświęcenia świątyni dokonał biskup legnicki. W homilii mówił m.in. o pytaniu, jakie powinno się pojawiać: jak budujemy?
- Św. Paweł pisał "niech każdy baczy jak buduje". To wezwanie ma oczywiście wiele znaczeń. Od tych inżynieryjnych i technicznych, by mury wniosły się wzwyż i by pięknie wyposażyć wnętrze. Ale jest też znaczenie, jak budować chrześcijańską wspólnotę, a także - jakie jest znaczenie naszego działania w planie Bożym, by tak wznoszona budowla mogła wpisać się w obietnicę Chrystusa: "Oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata". Chrześcijanin jest powołany do budowania, a pomagają nam w tym słowa Pisma oraz znaki. Tak jak i dzisiaj mamy wiele znaków liturgicznych - mówił biskup.
Homilia biskupa Andrzeja Siemieniewskiego o znakach liturgicznych podczas poświęcenia kościołaWydarzenie takie obfituje w wiele symbolicznych momentów: od wprowadzenia relikwii patrona kościoła, czyli św. Wojciecha, oraz przekazania kluczy do kościoła przez inżynierów nadzorujących budowę biskupowi, który z kolei wręcza je proboszczowi, przez pokropienie wodą święconą ludu oraz ścian świątyni, pierwsze ogłoszenie słowa Bożego z ambony przez lektora, któremu lekcjonarz wręczył biskup, modlitwę konsekracyjną ołtarza, namaszczenie ołtarza oraz ścian świątyni, okadzenie jego oraz ścian świątyni, ubranie ołtarza i wreszcie wprowadzenie światła, symbolu Chrystusa, do świątyni poprzez zapalenie świec przy ołtarzu oraz zacheuszkach. W tym momencie dopiero rozpoczyna się liturgia eucharystyczna.
Poświęcenie kościoła pw. św. Wojciecha w Lubinie