Przystanek Historia IPN w Legnicy zorganizował przedstawienia dla dzieci i młodzieży o najnowszej historii Polski.
W legnickim Przystanku Historia im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki po wakacyjnej przerwie zostały wznowione spotkania o historii z uczniami. Przed wakacjami z sympatycznym misiem Wojtkiem z II Korpusu Polskiego walczącym pod Monte Cassino spotykali się uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, teraz na przedstawienie teatralne zostali zaproszeni uczniowie starszych klas.
Przedstawienie, jakie przygotowali dla nich pracownicy wrocławskiego Biura Edukacji Narodowej IPN, dotyczyło wydarzeń w Polsce na początku lat 80. XX wieku.
- Są to klasy 6, 7 i 8. Na każde przedstawienie przychodzi dzisiaj około 150 osób. To jest już trzecie przedstawienie dzisiaj, a jeszcze jedno przed nami. Przedstawienie jest tradycyjną formą dotarcia z przekazem do młodzieży. Teatr ma piękne właściwości edukacyjne i poznawcze. Jest ono pomyślane w ten sposób, aby była interakcja pomiędzy aktorami a widzami. I rzeczywiście, niejednokrotnie widzimy, że to wzbudza zainteresowanie, a nawet czasami euforię u młodych - mówi Stanisław Bogaczewicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej we Wrocławiu.
Uczniowie zobaczyli spotkanie przeniesionego w czasie chłopaka z Warszawy, który trafił do Gdańska w latach 80. XX w. Poznaje on realia życia np. długie kolejki do sklepów, kartki na żywność, puste półki w sklepach, ograniczenia wolności słowa, strajki na Wybrzeżu. W ten sposób młodzi mogli zobaczyć, jak żyło się już nawet nie tyle ich rodzicom (wielu bowiem z nich urodziło się już w latach 90. XX w. i późniejszych), co ich dziadkom.
- Przystanki historia na Dolnym Śląsku spełniają swoją rolę, bo udaje nam się dotrzeć do szerokiego grona dzieci i młodzieży. Były chociażby przedstawienia o misiu Wojtku, teraz mamy to przedstawienie. Są gry historyczne czy wirtualne wystawy. Organizujemy także spotkania dla młodzieży ze szkół średnich, studentów, a nawet osób dorosłych - mówi Stanisław Bogaczewicz.
Przystanek Historia w Legnicy i przedstawienie o czasach PRL