W Lubinie startuje m.in. grupa wsparcia dla rodziców dzieci uzależnionych.
Jędrzej Rams: Wraz z nowym rokiem szkolnym Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molli zaprasza rodziców na spotkania w bardzo ciekawych obszarach...
Agata Szymkowiak: W sierpniu wystartowaliśmy z szerokim projektem, który nazywa się „Kompetentny rodzic – szczęśliwsza rodzina”. Projekt sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033.
Wychodzimy z założenia, że najlepszym ekspertem od swoich dzieci są sami rodzice. Chcemy, aby oni mieli odpowiednie umiejętności i poczuli się pewnie w swojej roli. Do wszystkiego, co ważne w naszym życiu, trzeba się przygotować. Jako pierwszy przykład do głowy przychodzi mi jazda samochodem. Musieliśmy odbyć kurs, zdać egzaminy, otrzymać prawo jazdy.
Z natury zostanie rodzicem nie poprzedzają żadne szkolenia i kursy, ale co raz częściej bywa tak, że po kilku, kilkunastu latach rodzice budzą się ze świadomością, że w relacjach z dziećmi albo w życiu dziecka jest obecny jakiś poważny kryzys. Z kilkuletniego doświadczenia w funkcjonowaniu naszej poradni wiem, że nie jest łatwo rodzicom znaleźć rozwiązanie problemów. W poszukiwaniu tych rozwiązań, np. pójściu do specjalisty, przeszkadza też ciągle obecna w naszych społeczeństwie mentalność, że wychowanie dziecka to sprawa oczywista i każdy, kto szuka pomocy, musi sobie w życiu nie radzić.
Tak nie jest. Każdy ma prawo pytać, szukać rozwiązań. Zwłaszcza dla spraw i osób najważniejszych w naszym życiu. Takimi osobami na pewno są nasze dzieci.
Co jest więc w tym projekcie?
W jego ramach już od sierpnia mamy bezpłatnie i anonimowe porady i spotkania z naszymi specjalistami, m.in. psychologiem, pedagogiem, terapeutami NEST czy ITR, terapeutą uzależnień i mediatorem. Na spotkania z nimi można się zapisywać, dzwonią na numer telefonu poradni.
Od września startujemy z dwoma rodzajami spotkań grupowych. Pierwszym z nich są spotkania dla rodziców dzieci uzależnionych. Może przyjść każdy rodzic, niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko. Wielu rodziców pytało naszych specjalistów, jak w sytuacji uzależnienia dziecka postępować, żeby mu pomóc i nie pogorszyć z nim relacji, a jednocześnie okazywać mu miłość. To nie są proste sprawy. Często też trudno jest o tym porozmawiać nawet w swoim własnym rodzinnym gronie. I właśnie dla takich rodziców chciałam zorganizować spotkania, na których będzie można porozmawiać w atmosferze życzliwości. Dodatkowo będzie można uzyskać fachowe wsparcie po spotkaniu, które będzie prowadził terapeuta uzależnień Artur Torbiński.
Co ważne, można przyjść na dwa spotkania, można przyjść na wszystkie. Można zacząć od środka. Tutaj jest w pełni otwarta grupa po to, żeby jak najwięcej osób mogło skorzystać.
A druga grupa spotkań jest do kogo adresowana?
Do rodziców dzieci z wyzwaniami rozwojowymi. Coraz częściej słyszymy o tym, że u jakiegoś dziecka zdiagnozowano np. dysleksję, ADHD, inne ma trudności z koncentracją i uwagą czy opóźniony rozwój mowy, jakieś lęki… Są to bardzo różne wyzwania rozwojowe z odmiennych grup i z bardzo różnych obszarów, natomiast one łączą się tym, że codzienność rodziców takich dzieci jest troszeczkę trudniejsza niż w standardowym wydaniu. Chcemy tym rodzicom pomóc, dając im konkretną wiedzę merytoryczną i wsparcie, a także dając możliwość odnalezienia się w grupie osób, które rozumieją takie wyzwania rodzicielskie.
Grupę prowadzi Marta Michalik, pedagog i neurologopeda. Jest to osoba z bardzo dużym doświadczeniem pracy z dziećmi z trudnościami rozwojowym i bardzo ceniony specjalista. Myślę, że na pewno rodzice, którzy wezmą udział w tych spotkaniach, wyniosą konkretne umiejętności, konkretne narzędzia. Ze względów organizacyjnych musieliśmy wprowadzić zapisy. Wystarczy zadzwonić lub wysłać SMS na numer telefonu poradni tel. 697 672 275.