Dzisiaj siostry magdalenki uczciły dzień swojej patronki - św. Marii Magdaleny.
W poniedziałek 22 lipca w kaplicy Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty w Lubaniu miała miejsce Eucharystia. Była ona o tyle szczególna, że tylko raz w roku przypada święto, a więc w zgromadzeniu uroczystość św. Marii Magdaleny.
Tego dnia w kaplicy zgromadzili się: siostry z różnych domów, w których na co dzień żyją i posługują, księża z Lubania i okolicy posługujący siostrom sakramentami, a także panie mające kontakt ze zgromadzeniem m.in. poprzez comiesięczne spotkania dla kobiet.
O sprawowanie Mszy św. w intencji zgromadzenia siostry poprosiły biskupa pomocniczego Piotra Wawrzynka. Witając go, s. Wiesława Kopij CSMM, matka generalna, dziękowała, że mimo rozpoczętego tego dnia urlopu biskup przyjął zaproszenie i przyjechał, by się razem z nimi pomodlić. Hierarcha rezolutnie odpowiedział, że siostrom się nie odmawia, a najważniejsze jest rozpoznawanie obecności Jezusa między nami. - Najistotniejsze jest żyć i głosić, że On żyje. Ważne jest, by za Nim iść do Galilei i tam Go rozpoznawać. Dziękujemy dzisiaj za dar patronki św. Marii Magdaleny i prosimy o dary dla zgromadzenia. O rozwój i by wizja w waszych sercach była wizją przyszłości, a nie przeszłości. By Bóg pokazał wam kolejny krok, do którego was i wasze zgromadzenie zaprasza - mówił bp Piotr.
Od 22 lipca 2017 r. za zgodą Stolicy Apostolskiej św. Maria Magdalena jest także patronką tego miasta i dzień patronalny jest więc świętem mieszkańców Lubania. Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty na Śląsk przybyło za sprawą św. Jadwigi Śląskiej, która sprowadziła je tu z południowej Francji. Pierwszym miejscem ich zamieszkania stał się Nowogrodziec i wydarzyło się to najprawdopodobniej około roku 1217, czyli siostry są tutaj już od 800 lat. Z kolei w samym Lubaniu siostry mieszkają od 1320 r., a więc już 700 lat. Jest to najdłuższa nieprzerwana obecność sióstr w jednym domu zakonnym na terenie Polski.
Dzień patronalny w zgromadzeniu sióstr magdalenek