Specjaliści z certyfikatem

Porządkowi pieszych pielgrzymek nabyli uprawnienia do kierowania ruchem.

Trwają przygotowania do pieszych pielgrzymek z diecezji legnickiej. Aby jednak pielgrzymi mogli skupić się na modlitwie i przeżywaniu wędrówki jako rekolekcji w drodze, opiekę nad nimi będą sprawować solidnie wykwalifikowane służby. I to nie jest żadna przenośnia, aby bardziej podkreślić ich zaangażowanie, lecz obowiązek wynikający z realizacji przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. kierowania ruchem drogowym.

W 2010 roku rząd RP wprowadził obowiązek przejścia odpowiedniego szkolenia przez każdego, kto będzie kierował ruchem drogowym np. porządkowych pielgrzymek, pracowników służb drogowych, członków służb ratunkowych, pracowników kolei pracujących na przejazdach kolejowych, a nawet członków górskich ochotniczych pogotowi ratunkowych i służby leśnej.

Od tamtego momentu każdy porządkowy pieszych pielgrzymek ma takie uprawnienia. W ostatni weekend takie szkolenie przechodzili porządkowy pielgrzymki diecezji legnickiej na Jasną Górę, pielgrzymki z Lubina do Gietrzwałdu, a także pieszych pielgrzymek z diecezji świdnickiej i archidiecezji wrocławskiej. Diecezję legnicką reprezentowało aż 15 porządkowych.

Rozporządzenie nakazuje, aby podczas szkolenia słuchacze dowiedzieli się m.in. o zakresie kompetencji osób uprawnionych do kierowania ruchem drogowym, sposobach dawania sygnałów i poleceń, słuchacze nabędą umiejętność oceniania prędkości pojazdów oraz możliwości ich bezpiecznego zatrzymania się, poznają zasady odpowiedzialności osób kierujących ruchem drogowym w świetle przepisów prawa wykroczeń oraz prawa karnego.

Niektórzy z uczestników pierwszy raz mieli możliwość przejścia szkolenia organizowanego przez pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Wrocławia. Dla większości był to jednak okazja do odnowienia wiedzy, gdyż uprawnienia są nadawane na okres 5 lat i po nim znowu trzeba wysłuchać wykładów specjalistów. A na koniec zdać teoretyczny i praktyczny egzamin. Jak z uśmiechem podsumowuje jedyna obecna na szkoleniu kobieta - Angelika: - Było ciężko, ale się udało! - rzuca z uśmiechem, gotowa do wyruszenia w Pieszą Pielgrzymkę Legnicką na Jasną Górę.

Przypominamy, że szczegółowe informacje o Pieszej Pielgrzymce Legnickiej na Jasną Górę znajdują się na stronie pielgrzymkalegnicka.pl

« 1 »