Dolny Śląsk po męsku

W sobotę spotkanie, jakiego do tej pory nie było - wielka pielgrzymka mężczyzn do Krzeszowa.

W najbliższą sobotę 11 maja w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie odbędzie się dolnośląskie spotkanie mężczyzn. Jest to pierwsza tak duża inicjatywa, mająca integrować środowiska i grupy męskie oraz umacniać tych, którzy nie należą do żadnej wspólnoty. Szczegóły wydarzenia na stronie: pielgrzymkakrzeszow.pl.

Pomysłodawcami wydarzenia są członkowie grupy Mężczyzn św. Józefa z Wrocławia. Jacek Pasturak mówi, że pomysł zrodził się na modlitwie i po odkryciu, że podobne spotkania są np. w Piekarach Śląskich (Górny Śląsk) i na Górze św. Anny (Opolszczyzna), a na Dolnym Śląsku niczego tak dużego nie było. - W pierwszym rzędzie chodzi tu o zintegrowanie męskich wspólnot, które działają na Dolnym Śląsku, oraz indywidualnych mężczyzn, którzy nigdzie nie przynależą, a może by chcieli. Ba, takie spotkanie jest w stanie pomóc im odkryć to, że czują pragnienie przynależenia do męskiej wspólnoty wiary, ale sobie tego nie uświadamiają. Może im czegoś w życiu brakuje i chcieliby z kimś porozmawiać, pomodlić się, spędzić wartościowo czas w męskim gronie. I to bardziej wartościowo, bo przy Jezusie, a nie na rybach. I spotkanie w Krzeszowie - zarówno u Maryi w Jej sanktuarium, jak i u św. Józefa, który też tam ma sanktuarium - wydaje się Bożym pomysłem - zaznacza.

Z kolei Mariusz Trębicki mówi, że w pewnym momencie życia odkrył, iż inaczej brzmi modlitwa, gdy modlą się sami mężczyźni. Dlatego jest w grupie Mężczyzn św. Józefa. - Od 14 lat jestem w tej wspólnocie. Pan Bóg przez tę grupę odpowiada na wiele tęsknot męskiego serca. Zawsze spotkanie rozpoczynamy od adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi. Później mamy Eucharystię i spotkanie przy kawie. Jest też dobra konferencja. Jak weźmiemy do ręki Pismo Święte, nie znajdziemy w nim 10 rozdziałów o św. Józefie. Niemniej fascynuje mnie to, że św. Józef miał jakąś ścieżkę komunikacji z Bogiem i potrafił dotrzeć od Maryi. Potrafił rozpoznać głos od Boga, potrafił go zinterpretować, a na dodatek potrafił obronić swoją rodzinę - mówi.

Rozmowa z J. Pasturakiem poniżej:

Jacek Pasturak z Mężczyzn św. Józefa zaprasza na dolnośląską pielgrzymkę mężczyzn do Krzeszowa
Gość Legnicki

Plan wydarzenia

Miejsce: kościół bracki pw. św. Józefa oraz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

8.00 - początek
9.00 - jutrznia
9.45 - konferencja pt. "Godność i odpowiedzialność" - o. Jerzy Morański SDS
12.00 - Msza dziękczynna za mężczyzn
13.30 - obiad
14.30 - konferencja-świadectwo - Wojciech Bartnik, pięściarz z Oleśnicy, olimpijczyk, brązowy medalista z Barcelony
15.00 - Koronka do św. Józefa, modlitwa za mężczyzn
15.30 - małe grupy + otwarte forum
17:00 - błogosławieństwo i rozesłanie

« 1 »