Kościół w centrum miasta będzie posiadał ogólnodostępny defibrylator.
W maju kościół pw. św. Marcina w Jaworze stanie się miejscem, gdzie będzie możliwość udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Z inicjatywy wspólnoty parafialnej oraz miejscowej komendy Państwowej Straży Pożarnej do świątyni trafiło specjalistyczne urządzenie - automatyczny defibrylator AED. Będzie on służył nie tylko osobom, które pojawią się na nabożeństwach w świątyni, ale będzie ogólnodostępny, nawet przy zamkniętym kościele.
W ten sposób będzie go mógł użyć każdy, kto w centrum miasta będzie potrzebował udzielić komuś pomocy przedmedycznej. Jest to urządzenie zautomatyzowane, które "prowadzi" komendami głosowymi użytkownika, dlatego może go używać każdy. AED mówi w którym miejscu przyczepić elektrodę, kiedy należy się odsunąć, jak sprawdzić czy akcja pomocy jest skuteczna, czy trzeba powtórzyć działania.
- Nasz kościół od niedawna jest monitorowany i dlatego od rana do wieczora jest otwarty. Jest położony w sercu miasta i każdy ma do niego dostęp. A najbliżej różnego rodzaju wypadków, zdarzeń losowych są przypadkowi ludzie. Oni często nie są przeszkoleni w udzielaniu pomocy przedmedycznej. Takie urządzenie jest na tyle nowoczesne, że prowadzi użytkownika krok po kroku. Dlatego jest i bezpieczne i skuteczne - mówi ks. Łukasz Misiak, proboszcz. - Kościół oczywiście jest w pierwszej kolejności miejscem modlitwy, ale chcemy służyć mieszkańcom także w ten sposób, że tutaj mogą znaleźć urządzenie ratujące życie - zaznacza kapłan.
Oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze mł. bryg. Łukasz Starowicz mówi, że cała inicjatywa była pomysłem proboszcza i miejscowego komendanta, a sprzęt ma służyć mieszkańcom Jawora.
- Jest to świetna informacja dla mieszkańców Jawora. Przy ratowaniu osoby, która ma zaburzenia rytmu serca, taki sprzęt jest nieodzowny w akcji ratowniczej. Dlatego rozmieszczenie takiego sprzętu na terenie miasta, w miejscu publicznie dostępnym, jest świetnym pomysłem. Z naszej strony obiecaliśmy przeprowadzić szkolenia z używania tego typu urządzenia. Defibrylator będzie umieszczony w specjalnej osłonie chroniącej go m.in. przed mrozem i będzie miał też swoje podłączenie do ładowania. Dzięki temu nie będzie rozładowany, gdyby zaszła potrzeba ratowania życia. Jest to też urządzenie posiadające specjalistyczne podłączenia, które jest kompatybilne z tymi, które posiadają ratownicy medyczni. Dlatego ci wezwani na miejsce, gdy już przyjadą, bez trudu będą mogli podłączyć swoje urządzenie i kontynuować pomoc medyczną. Co ciekawe jaworski defibrylator AED posiada też elektrody pediatryczne, czyli służące do ratowania dzieci - mówi Łukasz Starowicz z PSP.
Oddanie aparatury do użytku odbędzie się 11 maja, podczas uroczystości patronalnych strażaków, a w kolejnych tygodniach strażacy będą organizowali szkolenia z używania defibrylatora.