Nowy numer 21/2024 Archiwum

Dzieje Apostolskie z Civitas Christiana przejdź do galerii

W Legnicy miał miejsce diecezjalny finał konkursu biblijnego dla młodzieży.

W czwartek 18 kwietnia do Centrum Spotkań im. św. Jana Pawła II w Legnicy zjechała młodzież z całej diecezji legnickiej - od Zgorzelca i Bolesławca, po Jelenią Górę, Złotoryję, Legnicę czy Lubin. Kilkudziesięciu finalistów diecezjalnego etapu konkursu wiedzy biblijnej przyjechało walczyć o laury.

28. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej co roku gromadzi setki osób, które chcą z jednej strony udowodnić sobie posiadanie wiedzy, a z drugiej chcą poznawać Pismo Święte. W tym roku udział w zmaganiach zgłosili uczniowie z 1 200 szkół z całej Polski.

Pierwszy szkolny etap miał formę testu on-line. Wyłonił on nieco ponad 60 uczestników do etapu diecezjalnego. W tym roku motywem przewodnim zmagań była Księga Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. 

- W poprzednich latach raz wygrałem, a raz zdobyłem drugie miejsce. Wracam tu, aby spotykać się z osobami, które wyznają takie same wartości jak ja oraz  wynieść nową wiedzę o Piśmie Świętym. Pragnienie, by je poznać, miałem już wcześniej, ale wraz z kolejnymi konkursami teologicznymi i biblijnymi ta chęć się zwiększa. Im więcej wiem, tym więcej chcę wiedzieć. Teologia przyda mi się w życiu, ponieważ jestem chrześcijaninem i chcę być uczniem Chrystusa. Dlatego pragnę poznawać poznać naukę, którą głosi Kościół - mówi Bartłomiej Mróz z Technikum Energetycznego z Legnicy.

Z kolei Antoni den Braven z II LO im. J. Śniadeckiego w Jeleniej Górze mówi, że jest to jego pierwszy konkurs o tematyce religijnej.

- Zaproponował mi to ksiądz katecheta i pomyślałem, że inteligentną decyzją będzie zgoda na udział. Wiem, że elementy teologiczne są ściśle połączone z naszą kulturą, dlatego warto je poznawać. Pismo Święte przeczytałem całe kilka miesięcy temu. Teraz szykując się do konkursu, raz jeszcze przeczytałem obie konkursowe księgi - mówi uczestnik.

Młodzi musieli odpowiedzieć m.in. na takie pytania:

- W jakim mieście mieszkała Tabita, uczennica Chrystusa? a) w Liddzie b) w Jafie c) w Gazie

- Skąd pochodził Józef, lewita zwany przez apostołów Barnabą? 1) z Malty b) z Krety c) z Cypru

- Ilu synów miał Gedeon? a) 10 b) 50 c) 70

- Co rozsypał Abimelek na miejscu zdobytego i zburzonego miasta Sychem? a) sól b) popiół c) śmieci

- Jak miał na imię chłopiec, który spadł z trzeciego piętra podczas długiej mowy św. Pawła w Troadzie? a) Eutych b) Pyrrus c) Gajus

- Jaką nazwę nosiła Jerozolima przed zdobyciem jej przez Dawida? a) Salem b) Jebus c) Jerusz

- Kto był dowódcą wojsk Jabina, króla kananejskiego, który panował w Chasor? a) Barak b) Goliat c) Sisera

Najlepszymi w diecezji legnickiej okazali się: Szymon Dzięcioł, Karolina Majewska oraz Wiktor Herliczka.

Od lat organizatorem zmagań jest Civitas Christiana. Etap ogólnopolski odbędzie się 10 i 11 czerwca w Niepokalanowie. Najlepsi mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym (bez egzaminów wstępnych) w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki (do Ziemi Świętej, Wilna) i cenne upominki rzeczowe.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy