Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wielki Piątek w legnickiej katedrze przejdź do galerii

Liturgia zaczęła się od obrzędu prostracji.

Wieczorem 29 marca w legnickiej katedrze rozpoczęła się liturgia Wielkiego Piątku, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji legnickiej Piotr Wawrzynek. Na początku liturgii biskup w prezbiterium leżał krzyżem.

W homilii biskup Piotr wyjaśniał, że od słuchania opisu cierpienia Sługi Pańskiego przechodzimy stopniowo do konkretnego gestu - adoracji krzyża. - Mamy go zrozumieć w odniesieniu do naszego życia. Adoracja krzyża jest dzisiaj w miejscu modlitwy eucharystycznej. Nie czynimy dzisiaj tego, co Jezus nam nakazał, a więc nie ma przeistoczenia, lecz wpatrujemy się w Jego zbawcze dzieło na krzyżu. Adoracja jest w centrum naszej dzisiejszej liturgii - mówił hierarcha. - Jeszcze kilka chwil temu zapewne mieliśmy do załatwienia różne sprawy w pracy i domu. Niesiemy bagaż życia, trud codzienności, różnych doświadczeń. Często tracimy sens i nadzieję. Ale teraz przychodzimy i adorujemy Jezusa w Jego męce na krzyżu. Robimy to, by przyjąć moc zbawienia i uzdrowienia. Bracie i siostro! Przychodzisz do krzyża Pana, by wyznać swoją miłość, która jest odpowiedzią na Jego miłość. Ten moment zatrzymania się jest więc wyznaniem wiary - mówił biskup.

Po homilii rozpoczęła się bardzo długa adoracja krzyża, którą zwieńczyła Komunia Święta, a następnie procesyjnie Najświętszy Sakrament został wyniesiony do grobu Pańskiego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy