Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nie bój się zgłosić

Caritas zaprasza do współpracy. Dzięki temu będzie można pomóc w parafiach wielu osobom.

Caritas Diecezji Legnickiej zaprasza parafie, stowarzyszenia i fundacje, a także instytucje samorządowe, aby zgłosić się do największego dotychczasowego programu pomocowego, jakie będzie realizowany w najbliższych latach w Unii Europejskiej.

- W diecezji legnickiej nie było dotychczas programu żywnościowego o tej wartości. Będzie on wynosił około 1 mln 700 tys. zł - mówił Łukasz Żygadło z Caritas.

Program pomocy żywnościowej pod nazwą „Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027” wymaga zgłoszenia się wspomnianych na początku instytucji do Caritas. Dzięki temu będzie możliwe rozdysponowanie żywności dla osób potrzebujących.

- Wielkim plusem nowego programu jest to, że podmiot biorący udział w rozdzielaniu żywności będzie mógł otrzymać pieniądze do wartości 2 proc. rozdzielanej przez siebie żywności. To pozwoli np. pokryć koszty rozdysponowywania jedzenia - mówi Łukasz Żygadło.

W obecnym programie udało się wesprzeć 7 tys. osób z terenu diecezji legnickiej. W 2023 roku każda z nich otrzymała kilkanaście kilogramów jedzenia. W nowej odsłonie unijnego wsparcia będzie to łącznie około 34 kg!

W poprzedniej odsłonie we współpracy z Caritas wzięło udział kilkadziesiąt podmiotów: część to były parafie, koła Caritas oraz różnego rodzaju instytucje pomocowe, tj. Ośrodki Pomocy Społecznej. Dodatkowo osoby otrzymujące pomoc mogły korzystać z warsztatów tematycznych organizowanych przez Caritas.

- Wielkim powodzeniem cieszyły się warsztaty dietetyczne. Nieco mniejszym ekologiczne i ekonomiczne. Nie każdy jest gotowy rozmawiać o swoich finansach a o zdrowym odżywianiu już tak. W ich ramach możliwe były konsultacje indywidualne z dietetykiem - mówi Łukasz Żygadło.

Pierwsza dystrybucja żywności planowana jest w kwietniu. Parafie i stowarzyszenia, które chcą włączyć się w program proszone są o kontakt z biurem naszej Caritas - tel. 767244300. Od 12 lutego 2024 r. obowiązują nowe kryteria dochodowe uprawniające do korzystania z pomocy żywnościowej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027.

Nowe kryteria stanowią 265 proc. kryterium ustawowego uprawniającego do świadczeń w pomocy społecznej i wynoszą odpowiednio:

- dla osoby samotnie gospodarującej - 2 056,40 zł

- dla osoby w rodzinie - 1 590 zł

W przypadku osób już zakwalifikowanych do Podprogramu 2023 przed 12 lutego 2024 r., nie jest wymagane wydanie nowego skierowania.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy