...ale na razie tylko w formie do odsłuchania przez internet. Ale i tak warto to zrobić!
W listopadzie 2023 roku w jaworskim kościele pw. św. Marcina odbyła się premiera oratorium "Psałterz Śląski". Dzieło to zostało stworzone specjalnie dla tej parafii a jest to opowieść o życiu człowieka od pierwszych jego chwil, aż do ostatnich momentów, pełna miłości, dobra, piękna, tęsknot i oczekiwania. W tym oratorium przenikają się: polskość, wiara, tradycje, a wszystko to łączy w jedno postać biskupa Marcina, patrona jaworskiej fary.
Kto nie był na koncercie teraz może poznać niektóre z tych utworów, gdyż na kanale YouTube twórcy dzieła rozpoczęli prezentację kolejnych utworów. Twórcą libretta jest legniczanin Adrian Sielicki który mówi, że produkcja takiego koncertu pochłania zawsze ogromnie dużo czasu i sił. Żeby mogło to wszystko zabrzmieć tak, jak powinno, trzeba było zebrać odpowiednią ilość ludzi. W tym wypadku było to ponad 130 zaangażowanych osób: orkiestrowicze, chórzyści, soliści, narrator, kamerzyści, dźwiękowcy, oświetleniowcy.
- Udało nam się wykonać wielką pracę i dziś możemy cieszyć się jej efektami, zobaczyć to w nieco inny sposób, niż podczas koncertu. Przygotowanie nagrania jednego utworu, to kilkanaście dni pracy Maćka Szweda, który zajmuje się masteringiem. Każda ścieżka dźwiękowa jest czyszczona, aby efekt był najlepszy z możliwych. Dużo czasu zajęło też przygotowanie nagrania wideo. Ostatecznie jednak udaje się wydawać kolejne single. Planujemy pokazać jak najwięcej, ale mamy też świadomość, że koncert był grany na żywo, a zależy nam na jak najlepszej jakości - mówi Adrian Sielicki.
W tym momencie możemy poznać dwa utwory: „Psalm Polski” oraz „Psalm tęsknoty”. Pierwszy powstał jako ukazanie najważniejszych momentów w roku kalendarzowym w połączeniu z tradycjami polskimi. Drugi utwór, czyli „Psalm tęsknoty”, wkomponowuje się w czas Wielkiego Postu i przypomina nam, że z naszych ran może wypływać miłość, tak jak z ran Chrystusa wypływa miłość i miłosierdzie.
- Właśnie z tego powodu chcieliśmy ten utwór udostępnić jeszcze w czasie Wielkiego Postu - mówi Adrian Sielicki.
Posłuchajcie: