Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przenieśli się w czasie do lat 20. XX wieku.
W czwartek 8 lutego 2024 roku w Warsztatach Terapii Zajęciowej im. św. Krzysztofa we Lwówku Śląskim po raz 7. miał miejsce Międzywarsztatowy Mini Playback Show.
Bartłomiej Młodziński, kierownik WTZ, mówi, że wszyscy bardzo czekali na kolejną edycję wydarzenia:
- Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią i stanem zagrożenia pandemicznego reaktywowaliśmy tę wspaniałą imprezę. Najpierw z lekkim niepokojem oczekiwaliśmy na zgłoszenia chętnych do udziału, wszak kilka lat przerwy to szmat czasu i wątpliwości czy ktoś zechce podjąć się udziału. Ponadto temat przewodni tej edycji niósł ze sobą pewne wyzwania, gdyż obejmował piosenki lat 20. i 30. XX wieku. Na szczęście nasze obawy okazały się płonne, jak nas zapewniali zgłaszający się: czekali niecierpliwie, czy jeszcze kiedyś spotkamy się w tej formule - opisuje B. Młodziński.
W tym roku w warstwie konkursowej udział wzięły trzy warsztaty terapii zajęciowej: z Lubania, Zgorzelca i WTZ Caritas z Legnicy. Lwóweccy reprezentanci wystąpili z dwoma pokazami pozakonkursowo, skupiając się na ugoszczeniu przybyłych grup i wspólnej zabawie. Na widowni zasiedli zaproszeni goście, w tym Daniel Koko, starosta Lwówecki, ks. Marcin Uryga, wicedyrektor legnickiej Caritas, Alina Sudoł-Kornalewicz, nadleśnicza Nadleśnictwa Lwówek Śląski a także Beata Wasilewska, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Konkursowe występy oglądali też reprezentanci i opiekunowie trzech występujących warsztatów, goście z DPS w Nielestnie i nasi uczestnicy.
Artyści swoimi występami przenieśli widzów w świat tzw. "starego kina”. Wspaniałym tłem dla starań artystów na scenie, ich niezwykłych strojów nawiązujących do stylu z epoki, jak najwierniejszemu oddaniu ruchów i gestów była scenografia naszego utalentowanego artysty-terapeuty zajęciowego Mirosława Goleniewicza. Przebieg wydarzenia, jak i całą warstwę organizacyjną przyjęła na siebie aktorka-terapeutka zajęciowa Magdalena Dąbrowska. Imprezę poprowadził Krystian Kucza, uczestnik-aktor grupy teatralnej “Drzewo".
- Obejrzeliśmy niezwykłe wykonania hitów z epoki, jak “Baby, ach te baby”, “Miłość ci wszystko wybaczy”, “Wąsik, ach ten wąsik” i wiele, wiele innych. Zanurzyliśmy się na chwilę w świecie Zuli Pogorzelskiej, Hanki Ordonówny czy Eugeniusza Bodo. Po emocjach scenicznych przyszedł czas na pracę jury i nagrody, które ufundowane zostały przez Nadleśnictwo Lwówek Śląski, Caritas Diecezji Legnickiej i Starostwo Lwóweckie. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować naszym sponsorom. Nagrody te nie tylko podgrzały rywalizację, ale i - mamy nadzieję - zmobilizują do jeszcze bardziej wytężonej pracy już za rok - relacjonuje B. Młodziński.
I tak I miejsce zdobyła reprezentacja WTZ przy Fundacji Niepełnosprawnym i Oczekującym Pomocy ze Zgorzelca, II miejsce przypadło reprezentacji WTZ przy Towarzystwie Pomocy Dzieciom z Lubania, zaś III miejsce zdobyli przedstawiciele WTZ Caritas z Legnicy.