Nowy numer 08/2024 Archiwum

Formacja rad parafialnych przejdź do galerii

Przedstawiciele rad parafialnych spotkali się z biskupem Piotrem, który poruszył z nimi ważne tematy.

Przed tygodniem w Jeleniej Górze, w tym tygodniu w Legnicy, a w ostatnią sobotę stycznia w Bolesławcu - tak wygląda grafik spotkań biskupa Piotra Wawrzynka z przedstawicielami rad parafialnych z poszczególnych rejonów duszpasterskich diecezji legnickiej. Legnickie spotkanie miało miejsce w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. Przyjechali tu wierni z rejonu legnickiego oraz lubińsko-polkowickiego m.in. z Chróstnika, Szklar Górnych, Gwizdanowa, Brunowa, Sobina, Wilkowa.

Sobotnie spotkanie zostało poświęcone zagadnieniom związanym z udziałem rady parafialnej w "nawróceniu duszpasterskim parafii". Termin ten pochodzi z instrukcji "Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła", wydanej przez Kongregację ds. duchowieństwa. Każdy uczestnik otrzymał egzemplarz tej instrukcji. Na jej bazie biskup Piotr diagnozował obecny stan duszpasterski w parafiach naszej diecezji, np. mało wspólnot w ramach parafii, a także coraz trudniejsze realia życia całej diecezji (np. spadek powołań), a także wskazywał na kroki, jakie można podjąć, aby zacząć realizować kierunek "nawrócenia duszpasterskiego". Wśród nich ważną rolę może odgrywać właśnie rada parafialna, która ma swoją konkretną rolę w Kościele.

Hierarcha wielokrotnie powoływał się na swoje doświadczenie z kierowania parafią, gdyż proboszczem był do ostatnich chwil przed mianowaniem na biskupa pomocniczego naszej diecezji. 

- Rada jest konkretną instytucją w Kościele i dlatego biskup podczas wizytacji spotyka się również z nią. Rola Rady zależy od wielu czynników, ale ona może aktywnie wspierać proboszcza, czy to pod kątem duszpasterskim czy też ekonomicznym. Może proponować i brać odpowiedzialność za inicjatywy duszpasterskie. W niej z natury są osoby jakoś wyróżniające się w parafii. One znają parafię i mogą doradzać proboszczowi. Mało tego - same się formując, mogą z czasem formować innych - mówił biskup.

Padła też deklaracja cyklicznego organizowania tego typu spotkań, które mają pełnić rolę elementu formacji członków rad.  Mówiono o tym, że ta formacja powinna odbywać się zarówno na poziomie wspólnotowym, grupowym, jak i osobistym. Wówczas parafia będzie zyskiwała uformowanych członków, a z czasem przełoży się to na wzrost wspólnoty. To wymaga jednak zmiany myślenia o parafii - zorganizowanej tylko w sposób terytorialny, z mnóstwem anonimowych członków i powtarzających od lat te same wydarzenia duszpasterskie bądź liturgiczne na parafię jako wspólnoty wiernych wiedzących w kogo i dlaczego wierzą, wspólnoty poszukującej nowych form wzrastania i formacji. Wówczas taka wspólnota będzie potrafiła sama żyć pełnią wiary, a także będzie w stanie zapraszać do siebie nowych członków. Wtedy zacznie się realizować cel misyjny parafii.

Oprócz wykładu biskupa była też możliwość zadawania pytań i dzielenia się myślami zrodzonymi w czasie wykładu. Następnie obecni zostali podzieleni na mniejsze grupy w których dzielili się swoim doświadczeniem.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy