Nowy numer 17/2024 Archiwum

Specjalny odpust "z okazji szopki bożonarodzeniowej"

Papież dał franciszkanom przywilej specjalnego odpustu dla wszystkich wiernych.

Papież Franciszek na prośbę wszystkich zakonów rodziny franciszkańskiej nadał im specjalny przywiej możliwości uzyskania odpustu zupełnego dla każdego wiernego, który między 8 grudnia 2023 a 2 lutego 2024 roku pomodli się przy stajence betlejemskiej w kościele bądź kaplicy obsługiwanej przez franciszkanów.  

Dokładnie 800 lat temu, w 1223 roku, św. Franciszek zorganizował w miejscowości Greccio we Włoszech pierwszą znaną nam współcześnie żywą szopkę bożonarodzeniową. Święty bardzo mocno ukochał Boże Narodzenie a tak to tłumaczył w Regule swojego zakonu: „I dzięki Ci składamy, że On, prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek, narodził się z chwalebnej zawsze Dziewicy błogosławionej, świętej Maryi”. Zwyczaj budowania stajenek bardzo szybko rozpowszechnił się po Europie i dzisiaj trudno sobie wyobrazić krajobraz świąt Narodzenia Pańskiego bez stajenki betlejemskiej.

Do Polski, czy też na obecne ziemie polskie, pierwsi franciszkanie dotarli już w kilka lat po śmierci św. Franciszka, a miejscem ich zamieszkania został Wrocław. Dopiero kilka lat później osiedli się w Krakowie. Jak mówi o. Jan Szewek OFMConv., rzecznik prasowy krakowskiej prowincji Braci Mniejszych Konwentualnych, to duchowości franciszkańskiej zawdzięczamy dwie ważne pobożności: właśnie uczczenie Bożego Narodzenia poprzez budowanie stajenek oraz kult ukrzyżowanego Chrystusa. 

- Św. Franciszek bardzo ukochał Boga za jego miłość do nas. Ta objawiła się we wcieleniu Jezusa Chrystusa. Najpierw Jezus przychodzi na świat jako bezbronne małe dziecko, a później to swoje ludzkie ciało pozwala przybić do krzyża dla naszego zbawienia. Stąd franciszkańskie ukochanie Dziecięcia Jezusa, a później pobożność Męki Pańskiej, którą obserwujemy w Kalwariach np. Pacławskiej, Zebrzydowskiej, Wejherowskiej czy Wambierzyckiej - mówi o. Jan Szewek OFMConv.

Kapłan mówi, że łaska uzyskania odpustu w okresie Bożego Narodzenia jest wielkim darem.

- Jest to dla nas ogromna radość, zaszczyt i ogromna łaska. Wiadomo, że odpust jest darowaniem kar, które zaciągamy przez grzech. Ten oczywiście jest nam odpuszczany w sakramencie pokuty. Trzeba jednak nam odpokutować karę. Ta może zostać jednak zniesiona przez odpust zupełny. Dlatego cieszymy się, że papież odpowiedział pozytywnie na nasza prośbę. Wszyscy którzy korzystają z naszej posługi, a także my sami, franciszkanie, możemy skorzystać z łaski odpustu. Możemy go ofiarować za nas samych jaki za naszych zmarłych - tłumaczy franciszkanin. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy