Ilu z nas chodzi na niedzielne Msze św.? Ile zawarto małżeństw w 2022 roku?
Ukazał się, we wtorek 19 grudnia 2023 r., doroczny raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce, który pokazuje naszą pobożność i religijność w liczbach. Opierają się one o dane spływające z parafii z całej Polski. Zaprezentowane kilka dni temu liczby dotyczą badania dokonanego pod koniec 2022 roku.
Najciekawsze są zawsze statystyki dotyczące średniej uczęszczania na Msze św. oraz osób przystępujących do Komunii św. W 2022 roku w diecezji legnickiej policzono średnią na 20 proc. dominicantes, czyli uczęszczających na niedzielną liturgię, a nieco ponad 10 proc. communicantes, czyli przyjmujących Komunię. W zestawieniu polskich diecezji tylko sześć ma niższe statystyki. Dane ze wspomnianego liczenia wydawać się mogą zatrważające dla diecezji legnickiej, gdy zestawimy je z poprzednim raportem. I tak w starszym dokumencie (opisującym 2019 rok) w dniu liczenia poszło nas do kościoła 28 proc., a w zestawieniu za rok "pandemiczny" 20,2 proc.
W sąsiednich diecezjach - świdnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej, dane wyglądają następująco: 20,4 proc. dominicantes oraz 10,4 proc. communicantes oraz 19,3 proc. dominicantes oraz 9,2 proc. communicantes. Średnia w Polsce wynosi 29,5 proc. dominicantes oraz 13,9 proc. communicantes.
Niektóre statystyki są o tyle interesujące, że mogą wskazywać na przyszłość Kościoła w diecezji legnickiej. Jedną z nich jest poziom uczęszczania młodzieży na lekcje religii a drugą ilość zawieranych małżeństw sakramentalnych. O ile w Polsce średnia katechizowanej młodzieży wskazywana jest na 80 proc., o tyle w naszej diecezji wynosi 69 proc. W zeszłorocznym raporcie uczniów tych było więcej - 77 proc.
Drugim ciekawym wskaźnikiem jest liczba zawartych sakramentów małżeństwa. W całej Polsce nastąpił spadek. Z jednej strony wpływ na to ma wejście polskiej populacji w niż demograficzny, a z drugiej niechęć młodszego pokolenia do zwierania sakramentu małżeństwa. O ile średnia ogólnopolska wskazuje spadek o około 16 proc., o tyle w diecezji legnickiej jest to spadek aż o połowę – z 1588 na 790. Dla porównania w archidiecezji wrocławskiej spadek jest mniejszy – z 2,4 tys. na 2,1 tys. Ale w diecezji świdnickiej mamy nawet wzrost – z 1 tys. na nieco ponad 1,2 tys.
Każdego roku raport dodatkowo próbuje badać inny zakres życia Kościoła. W najnowszym dokumencie pytano o aktywność parafii na niwie publikowania np. własnych gazetek czy też posiadania stron internetowych. Diecezji legnickiej nie odstaje w tym od średniej ogólnopolskiej. Według sprawozdań parafii aż 57 proc. z nich posiada swoją stronę internetową a średnia ogólnopolska wynosi nieco ponad 60 proc.