Święto Światła w Krzeszowie

Dzisiaj obchodzimy ważną rocznicę dla krzeszowskiego sanktuarium.

Jędrzej Rams Jędrzej Rams

|

GOSC.PL

dodane 18.12.2023 08:26

W poniedziałek 18 grudnia w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie można z bliska zobaczyć wizerunek Matki Bożej, wtedy bowiem przypada 401. rocznica wydarzenia, które odmieniło oblicze tego miejsca.

Otóż 18 grudnia 1622 roku podczas prac remontowych trwających w kościele klasztornym pod drewnianą  podłogą w zakrystii została odkryta skrzynia. Po jej otwarciu okazało się, że znajduje się tam ikona Matki Bożej. Żyjący w Krzeszowie cystersi zaczęli każdego roku świętować to wydarzenie, a związane z tym radosne obrzędy nazwali Świętem Światła. 

Przewodnik po krzeszowskim sanktuarium Rafał Bijak mówi, że data odnalezienia ikony jest pierwszą naprawdę pewną datą dla Krzeszowa.

- Inaczej jest ze wszystkim, co działo się przed tą datą. Wszystkie opowiadania o księciu Bolku I, o rycerzu Benito, a tym bardziej o rozmawiających z Bolkiem I jeleniach, są legendami próbującymi z odległości wieków wytłumaczyć to, co działo się wcześniej. Natomiast 18 grudnia jest datą odnalezienia ikony. A skoro ją odnaleziono, to musiała zaginąć. I znowu - nie mamy żadnych źródeł pisanych, potwierdzających rzekomy najazd husytów i mogące nastąpić wówczas zniknięcie ikony. W XVII wieku powstała legenda kontrreformacyjna o najeździe husytów i zamordowaniu tutejszych cystersów. Profesor Rościsław Żerelik podważył zaistnienie tego najazdu, gdyż pierwsze spisy męczenników cysterskich z tego rejonu powstały dopiero w XVII wieku. Wskazał nawet na imiona, które rzekomo należały do zabitych cystersów, a które są charakterystyczne raczej dla wieków późniejszych - tłumaczy trudną sztukę poszukiwania prawdy historycznej Rafał Bijak.

Świętowanie rozpoczęła Msza św. o godzinie 7 rano w zakrystii bazyliki. Tam też będzie można z bliska zobaczyć maryjną ikonę, która będzie umieszczona w zakrystii przez cały dzień. By pokreślić symbolikę zaginięcia przez wieki, tego dnia ikona nie jest prezentowana w ołtarzu głównym. Wieczorna Eucharystia zostanie odprawiona już przy ołtarzu w bazylice, a po niej, około godziny 18, rozpocznie się przy ołtarzu przedsoborowym nabożeństwo światła.

1 / 1