W Przystanku Historia w Legnicy odbyła się sesja naukowa o stanie wojennym z 1981 roku.
W czwartek 14 grudnia w Przystanku Historia im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Legnicy Instytut Pamięci Narodowej zorganizował sesję popularnonaukową pt. "W obronie Solidarności" w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Z zaproszenia na sesję skorzystało wielu ówczesnych opozycjonistów z Legnicy i reszty zagłębia miedziowego. Licznie przyszli także uczniowie legnickich szkół średnich ze swoimi wychowawcami. O przyczynach stanu wojennego, jego wprowadzeniu, a także o skutkach opowiedział szef wrocławskiego IPN dr hab. Kamil Dworaczek. Po nim głos zabrał Łukasz Sołtysik (IPN), który szeroko pokazał stan wojenny w byłym województwie legnickim.
Tę część sesji zwieńczyła projekcja filmu opowiadającego o wydarzeniach, do jakich doszło w grudniu 1981 roku w ZG Rudna w Polkowicach.
Zaprezentowana dzisiaj 5 część Encyklopedii Solidarności Jędrzej Rams /Foto GośćOstatnim elementem sesji była prezentacja piątego tomu Encyklopedii Solidarności noszącego podtytuł "Opozycja w PRL 1976-1989", t. 5, red. nacz. Jena Olaszek, P. Abryszeński, M. Dąbrowski, P. Zwiernik. Tom 5 wersji książkowej Encyklopedii zawiera 565 biogramów i 284 hasła rzeczowe.