Nowy numer 48/2023 Archiwum

Diecezja wydała instrukcję ws. pochówku wiernych

Dwa nowe dokumenty będą obowiązywały na terenie diecezji od 1 stycznia 2024 roku.

W czwartek 2 listopada na stronach diecezji legnickiej ukazał się dokument odnoszący się do pochówku zmarłych. Znajdujemy w nim zarówno normy kanoniczne i liturgiczne dotyczące pogrzebu, jak i szczegółowe wytyczne wynikające z norm prawa cywilnego. Dokument de facto nie tworzy nowych zasad, lecz jedynie zbiera w jednym miejscu przepisy Kościoła i państwa polskiego na temat pochówku zmarłych i udziału w tym przedstawicieli Kościoła jako szafarzy sakramentów. Dlatego możemy tu przeczytać np. o liturgii pogrzebowej w kościele parafialnym, o powiadomieniu proboszcza, o ofiarach za posługę kapłańską, o sposobie pochówku ochrzczonych, nieochrzczonych, dzieci, a także osób publicznie odrzucających wiarę katolicką, o kolorach szat liturgicznych. Co ciekawe, możemy też przeczytać o pochówkach osób, które dokonały samobójstwa, a także eutanazji.

Druga - o wiele dłuższa - część dokumentu traktuje z kolei o zarządzaniu cmentarzami parafialnymi. Do tej pory w diecezji legnickiej nie istniał jeden dokument, który regulowałby tworzenie statutów cmentarzy parafialnych. Teraz proboszczowie, tworząc takowe, będą zobowiązani do oparcia się o tę instrukcję. Porusza ona wiele bardzo ważnych spraw, np. w sprawie przechowywania zwłok w kaplicy przedpogrzebowej, prowadzenia dokumentacji cmentarza, pobierana opłat, obowiązków i praw zarządcy cmentarza, ubezpieczenia, pochówku niekatolików czy też zarządzania grobami.

Instrukcje zbierają dotychczasowe zasady ujęte w ustawach państwowych, rozporządzeniach ministrów oraz umowie konkordatowej, a także przepisach Kościoła katolickiego.

Dokumenty wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku. Treść instrukcji: LINK.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy