Nowy numer 48/2023 Archiwum

Podsumowali tegoroczną Pielgrzymkę

To było spotkanie o tegorocznej, ale także o przyszłorocznej Pieszej Pielgrzymce Legnickiej na Jasną Górę.

Księża przewodnicy i siostra przewodniczka  poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę spotkali się w Centrum Formacji Ewangelizacyjnej Dom Słowa na podsumowaniu tegorocznej pielgrzymki. Omawiane były sprawy zarówno czysto techniczne, np. transport bagaży, trasa, postoje, jak i sprawy dotyczące modlitwy czy konferencji. Księża dzielili się też uwagami zasłyszanymi od pielgrzymów. Wszystko po to, by w przygotowaniach do przyszłorocznej pielgrzymki można było poprawić niedociągnięcia oraz kontynuować dobre praktyki. 

Ks. Tomasz Metelica, główny przewodnik PPL, mówi, że wśród opinii przeważają te, które chwalą organizację i przebieg pielgrzymki na Jasną Górę:

Usłyszeliśmy, że była dobra organizacja, było spokojnie, program był dobrze przygotowany. To wszystko stworzyło dobrą atmosferę do modlitwy, do budowania wspólnoty w grupach. Mimo trudności związanych z drogą, pielgrzymi czuli się zaopiekowani. Drugi rok mieliśmy tzw. przedszkole pielgrzymkowe i znowu zostało ono bardzo dobrze przyjęte przez pielgrzymów.

W tym roku w lipcowo-sierpniowych diecezjalnych rekolekcjach w drodze wzięło udział wielu nowych pielgrzymów. Księża przewodnicy szacują, że było to nawet 30 proc. uczestników. Ks. Metelica podkreśla:

Każdego roku, na koniec pielgrzymki, pochodzi do mnie wiele osób, po to by podzielić się swoimi przeżyciami, odczuciami z trasy. W tym roku, jakoś tak mocno to zapamiętałem, wielu pielgrzymów mówiło mi, że tegoroczna pielgrzymka dała im dużo do myślenia, zmieniła ich myślenie, podejście do niektórych spraw... Mówili "ta pielgrzymka sprawiła, że stało się we mnie coś ważnego".

Jako organizatorzy staramy się wszystko zabezpieczyć i przygotować, ale wiemy, że robimy to po to, aby łatwiej było uczestnikowi otworzyć się na działanie Boże, a to potrafi dokonywać w pielgrzymach wielkie cuda.

W wielu grupach odbyły się już spotkania popielgrzymkowe. W tym roku grupa nr 2 spotkała się już m.in. na wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu w duchowym centrum swojej grupy, a więc bazylice mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie. Spotkanie przyniosło decyzję o powtórzeniu takiej modlitwy w innych kościołach na terenie grupy nr 2 (są to oba dekanaty kamiennogórskie, oba jeleniogórskie, Karpacz i Szklarska Poręba). W pierwszy piątek października "Dwójeczka" zaprasza na modlitwę do kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Kamiennej Górze a w listopadzie - do Lubawki.

Spotkanie w Domu Słowa było jednocześnie pierwszym spotkanie przygotowującym przyszłoroczną edycję PPL. Wśród ustalonych tematów jest na pewno data 27 lipca 2024 roku, kiedy to wyruszymy z legnickiej katedry. Pojawiły się też propozycje tematu oraz poszczególnych konferencji, a także pewnych zmian organizacyjnych, które mogą przynieść albo oszczędności albo większą wygodę uczestnikom PPL.

Relacje z tegorocznej trasy, zarówno zdjęcia jak i homilie, a także mnóstwo przydatnych informacji do przyszłorocznej trasy znajdziecie na stronie pielgrzymkalegnicka.pl 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy